Grupa EPL

Europa nie żartuje i poważnie przestrzega przed porządkami PiS [Wywiad]

Samorząd jest ostatnią redutą niezależności. Ostatnim obszarem państwa niepodporządkowanym PiS-owi. Za gardło już chwycił policję, media publiczne, prokuraturę i sądy. Zostały tylko samorządy - mówi lubuski europoseł prof. Dariusz Rosati.

Artur Łukasiewicz: Co dziś słychać o Polsce na korytarzach w Brukseli?

Prof. Dariusz Rosati: To, że Polska straciła sporo ze swej reputacji kraju lidera i sukcesu, którym była jeszcze dwa lata temu. Kiedy była chwalona i nagradzana za swoją rozsądną politykę gospodarczą, za opanowanie kryzysu. Polacy obejmowali najwyższe funkcje w instytucjach europejskich. Byliśmy krajem szanowanym. A to się zmieniło. Rząd PiS, niestety, ma bardzo złą opinię, nie tylko ze względu na naruszenia praworządności, atak na Trybunał Konstytucyjny, ale za nacjonalistyczną i antyeuropejską barwę, którą przybrał. Wyprowadzanie flag unijnych, ataki na Francję, Niemcy, Brukselę.

Artur Łukasiewicz: Nas europosłów pytają, po co to, do czego to ma doprowadzić. Bo Polska traci przyjaciół i wpływy. I efekt jest taki, że nie ma już życzliwości wobec próśb i oczekiwań Polski.

Prof. Dariusz Rosati: Widać twardą postawę innych krajów w obronie swoich interesów, które nie widzą powodu, aby pójść nam na rękę. Przykładem jest odrzucenie umowy o pracownikach delegowanych. W normalnych warunkach sprawa byłaby załagodzona w wyniku rozmów z Francją. Tyle że te kontakty zostały zamrożone po zerwaniu przez polski rząd kontraktu na helikoptery. Francuzi skorzystali z sytuacji, że nie muszą tego konsultować z Polską i nas przegłosowali. Nie poparły nas nawet kraje Wyszehradu, z którymi rząd PiS próbował budował jakieś przeciwwagi dla Berlina i Paryża, choć od razu było wiadomo, że to nie ma sensu.

Zachęcamy do przeczytania całego wywiadu https://goo.gl/ngiwSD

czytaj dalej

Zgromadznie przedstawicieli PE i parlamentów państw uczestniczących w Partnerstwie Wschodnim

Od niedzieli do środy Prof. Rosati przebywa w Kijowie na Euronest czyli Zgromadzeniu Parlamentarnym Partnerstwo Wschodnie. W skład zgromadzenia przedstawicieli Parlamentu Europejskiego i parlamentów państw uczestniczących w Partnerstwie Wschodnim. wchodzić 120 posłów - 60 z Parlamentu Europejskiego i po 10 z każdego kraju Partnerstwa Wschodniego (Ukrainy, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Mołdowy i Gruzji). W związku z naruszeniami praw człowieka i pogwałceniem zasad demokratycznych w Białorusi, posłowie z tego kraju są zawieszeni w braniu udziału w obradach.

czytaj dalej

Posłowie PO- PSL przeciwko zbyt niskim limitom kadmu w nawozach

Nie mogę poprzeć propozycji limitów, które uderzają w polskie Police, ale całkowicie urządzają ulokowane w UE filie zagranicznych producentów

Posłowie do Parlamentu Europejski przyjęli dziś stanowisko ws. nowego rozporządzenia nawozowego, którego celem jest otwarcie europejskiego rynku na nowe produkty, w tym nawozy organiczne. Posłowie delegacji PO-PSL głosowali przeciwko rozporządzeniu w obecnej formie. Zachęcamy do przeczytania komunikatu prasowego na temat bardzo ważnego dla Pomorze Zachodnie, Grupa Azoty nowego rozporządzenia nawozowego. Głównymi obrońcami polskich interesów z ramienia delegacji PO-PSL byli prof. Rosati oraz poseł Jarosław Wałęsa. Dziękujemy za bardzo dobrą współpracę!


Link do komunikatu: 
http://www.eppgroup.eu/press-release/Europosłowie-przeciwko-zbyt-niskim-limitom-kadmu-w-nawozach

czytaj dalej

Wystąpienie dot. ingerencji służb Federacji Rosyjskiej w przebieg demokratycznych wyborów

Zachęcamy do obejrzenia wystąpienia prof. Rosatiego dot. ingerencji służb Federacji Rosyjskiej w przebieg demokratycznych wyborów w wielu krajach członkowskich UE.

czytaj dalej

Wystąpienie dot. rozporządzenia nawozowego

Zachęcamy do obejrzenia wystąpienia prof. Rosatiego podczas debaty w sprawie rozporządzenia dot. zasad udostępniania na rynku produktów nawozowych, które jest szczególnie ważne dla Pomorza Zachodniego i Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A.

czytaj dalej