Dariusz Rosati

Książka: EURO. MITY I FAKTY.

Polska jako członek Unii Europejskiej ma traktatowy obowiązek przyjęcia euro, po spełnieniu określonych warunków. Niestety, temat ten stał się w naszym kraju zakładnikiem doraźnych potrzeb walki politycznej. W debacie o euro niewiele jest rzeczowych argumentów, jeszcze mniej rzetelnych analiz, pełno za to zjadliwych ataków na Unię Europejską, populistycznych sloganów i zwykłych bzdur. Antyeuropejscy politycy, wspierani przez dyspozycyjnych „dziennikarzy”, obrzydzają Polakom wspólną walutę, strasząc wzrostem cen, zubożeniem obywateli, utratą suwerenności i podporządkowaniem polskiej gospodarki obcym interesom (oczywiście niemieckim). Dlatego postanowiłem obalić te szkodliwe mity, które za sprawą antyeuropejskiej propagandy rozpanoszyły się w świadomości społecznej. Efektem jest książka „Euro - mity i fakty”, wydana przez PWE. Polecam, Dariusz Rosati

czytaj dalej

18-ta rocznica wstąpienia Polski do UE

Dziś 18-ta rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. To wielkie, historyczne osiągniecie naszego narodu. Po 300 latach upadku, upokorzeń, niewoli, staliśmy się częścią rodziny wolnych, demokratycznych państw.

czytaj dalej

Dokładnie rok temu rząd PiS przesłał do Brukseli polski KPO.

Mogliśmy dostać 54 mld € na odbudowę gospodarki po pandemii, na służbę zdrowia, na inwestycje samorządów, na rozwój OZE. Na setkach bilbordów rząd chwalił się, że odniósł sukces, bo do Polski ma napłynąć 770 mld zł z UE.

czytaj dalej

II kadencja

Pół roku temu Adam Glapiński, prezes NBP w swoim przemówieniu wygłoszonym na „Kongresie 590” zapewnił, że „bez środków unijnych, którymi teraz się nas szantażuje, jesteśmy w stanie sobie doskonale zapewnić dynamiczny rozwój. Tym bardziej że duża część tych środków to jest pożyczka. My sami możemy pożyczki brać, jakie chcemy. Każdy nam da. My w tej chwili żadnej pożyczki nie bierzemy jako kraj, ani jako Narodowy Bank Polski. Żadnej. To do nas przychodzi cały świat i chce od nas pożyczać.”

czytaj dalej

Rocznica złożenia KPO

Niedługo minie rok od złożenia w Brukseli polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Polska miała dostać w ramach KPO ponad 36 mld €.

czytaj dalej