Dariusz Rosati

PiSowski NieŁad

Od 1 stycznia wszyscy borykamy się z Polskim Ładem. Błędy, niedoróbki, niejasności i przykre niespodzianki dotykają nie tylko zwykłych obywateli, ale i rząd, który w pocie czoła, na chybcika i w panice stara się łatać kolejne dziury w tak zachwalanym wcześniej programie.

czytaj dalej

DROŻYZNA TO SKUTEK POLITYKI PiS

Inflacja przyspiesza. Wstępny odczyt GUS za grudzień pokazał wzrost inflacji do poziomu 8,6% w skali rocznej. To tak, jakby każdemu z nas odebrano w ciągu roku jedną miesięczną pensję. Cierpią na tym głównie najsłabsze ekonomicznie grupy społeczne – pracownicy etatowi, emeryci, renciści, osoby na zasiłkach i stypendiach - bo ich dochody ustalane są w wartościach nominalnych i w trakcie roku nie ulegają zmianie. A będzie jeszcze gorzej – w pierwszym kwartale 2022 roku inflacja przekroczy 10%, m.in. za sprawą rosnących skokowo cen energii elektrycznej i gazu.  Ostatni raz z tak wysoką inflacją zmagaliśmy się na jesieni 2000 roku.

czytaj dalej

Jaki jest program PO po wygranych wyborach?

Część opozycji krytykuje Platformę Obywatelską, że bycie anty-PISem nie wystarczy, i że trzeba rozmawiać o programie, a nie o odsunięciu PiS od władzy.

Uważam, że w opozycji jest masa inteligentnych ludzi, którzy doskonale wiedzą o co nam chodzi. Ale na wszelki wypadek wyjaśniam jeszcze raz, jaki mamy program.

czytaj dalej

Sprawa Pegasusa

Dlaczego do wyjaśnienia sprawy Pegasusa powinna zostać powołana sejmowa komisja śledcza?

czytaj dalej

Czy sposób powoływania sędziów w Niemczech jest taki sam jak w Polsce?

Trwa ostry konflikt między rządem PiS a Unią Europejską wokół zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. Jednym z kluczowych punktów spornych jest sposób powoływania sędziów na stanowiska sędziowskie oraz sposób obsady Trybunału Konstytucyjnego. Politycy Zjednoczonej Prawicy twierdzą, że realizowane przez nich „reformy” nie odbiegają od rozwiązań stosowanych w tym zakresie w innych krajach UE. Najczęściej przywoływanym przykładem są Niemcy, gdzie – jakoby – system powoływania sędziów na stanowiska jest taki sam jak obecnie w Polsce. Poniżej pokazuję, że nie jest to prawda.

czytaj dalej