Grupa EPL

Wystąpienie dot. paktu fiskalnego

Na wczorajszym posiedzeniu plenarnym w Strasburgu (4.10.2017) prof. Rosati zabrał głos w imieniu Grupy EPL na temat paktu fiskalnego i jego włączenia do ram prawnych UE. Zachęcamy do obejrzenia całego wystąpienia.

czytaj dalej

Europejskie Forum Nowych Idei

„Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu” - pod takim hasłem odbyło się tegoroczna edycja Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) 2017. Organizatorzy stawiają pytanie czy mamy do czynienia ze „Światem na Nowo”, a dyskusje Forum toczyć się będą wokół trzech głównych kontekstów: globalnego, europejskiego oraz biznesowego. Uczestnikami tegorocznego EFNI będą też m.in. komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska i Michel Barnier – główny negocjator ze strony unijnej ws. Brexitu. W Forum udział wziął prof. Dariusz Rosati.

czytaj dalej

Europejska Gra Miejska w Kołobrzegu

Europejska Gra Miejska w Kołobrzegu. Od samego rana ponad 50 uczestników zmagało się z zadaniami. Zespoły po dokonaniu rejestracji i odebraniu pakietów startowych, otrzymały podpowiedzi, które były niezbędne do odnalezienia punktów kontrolnych, gdzie wykonywały zadania z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej, wykorzystania funduszy europejskich i programów unijnych. Najlepsza drużyna w nagrodę pojedzie na wyjazd studyjny do Brukseli.

czytaj dalej

Pakiet Usługowy

W środę odbyło się wysłuchanie publiczne Grupy EPL na temat pakietu usługowego przedstawionego przez Komisję Europejską w styczniu 2017 roku. W ramach pakietu KE przyjęła cztery propozycje: nową europejską e-kartę usług; ocenę proporcjonalności krajowych przepisów dotyczących usług świadczonych w ramach wolnych zawodów; wytyczne na temat krajowych reform w zakresie regulacji zawodów oraz lepsze zasady w zakresie powiadamiania o projektach przepisów krajowych w dziedzinie usług. Podstawowym celem pakietu usługowego jest ułatwienie przedsiębiorcom i wykwalifikowanym specjalistom świadczenie usług poza krajem swojego pochodzenia. Podczas wysłuchania publicznego posłowie, KE oraz zaproszeni przedstawiciele sektora usługowego dyskutowali na temat rzeczywistej wartości dodanej europejskiej e-karty usług, a także w jak sposób ulepszyć inne propozycje KE. Sprawozdawcą cieniem do dyrektywy dot. e-karty z ramienia Grupy EPL jest prof. Dariusz Rosati.

czytaj dalej

Apel do Prawa i Sprawiedliwości

Po sierpniowej nawałnicach, Rząd PiS niestety nie stanął na wysokości zadania. Także teraz - gdy jako Polska mamy możliwość uzyskania dodatkowych funduszy na naprawienie szkód po nawałnicy - koszty są zaniżane, by z należnej nam pomocy UE nie skorzystać.

Potrzebna jest tylko inicjatywa Rządu. Wraz z koleżankami i kolegami Platforma Obywatelska w Parlamencie Europejskim apelujemy do rządu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie podjęcia odpowiednich kroków.

Z naszej strony - w imieniu największej grupy politycznej (Grupa EPL) w PE - obiecujemy szybką i dobrą współpracę z Komisją Europejską oraz niezwłoczne rozpatrzenie wniosku w Parlamencie Europejskim!

To nie czas na obrażanie się na UE, gdy Unia Europejska chce wykazać się w stosunku do nas solidarnością. Polakom, mieszkańcom Pomorza i Kujaw, należy się ta pomoc!

Czekamy na działania ze strony Premier Szydło oraz Rządu RP! Pełna wersja stanowiska

czytaj dalej