Dariusz Rosati

A Polska cierpi

Rząd PiS nie jest w stanie odblokować unijnych pieniędzy na KPO. 120 mld zł darmowych grantów i 50 mld zł tanich pożyczek nadal czeka w Brukseli na to, aby rząd PiS spełnił własne obietnice i wykonał podjęte przez siebie zobowiązania dotyczące przywrócenia praworządności w Polsce. 70% tych środków musi być zakontraktowane do końca bieżącego roku. Mamy naprawdę mało czasu.

czytaj dalej

Kontrola poselska w MSZ

#PiS nadał sprawie reparacji wymiar ogólnonarodowej kampanii propagandowej. Na tle reparacji podjudza się i podsyca nastroje antyniemieckie w Polsce. Nota dyplomatyczna wysłana do Berlina nie zawiera słowa "reparacje" i brakuje w niej raportu posła Mularczyka.

Dariusz RosatiBartłomiej SienkiewiczPaweł Kowal ????

czytaj dalej

Danina Sasina

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin przedstawił w Sejmie projekt ustawy o nowym podatku, który ma obciążyć „nadzwyczajny” zysk wszystkich polskich przedsiębiorstw zatrudniających ponad 250 pracowników. Ten nadzwyczajny zysk to marża przekraczająca w bieżącym roku średnią marże z lat 2018-2019 i 2021.

czytaj dalej

Mechanizm warunkowości jest w użyciu

Komisja Europejska zapowiedziała wstrzymanie wypłat funduszy spójności dla Węgier na kwotę 7,5 mld €, o ile kraj nie wprowadzi przepisów zapobiegającym korupcji i gwarantujących przejrzystość i uczciwość w wydawaniu unijnych pieniędzy. Premier Orban natychmiast zadeklarował, że Węgry w ciagu najbliższych tygodni dostosują przepisy prawa do wymagań KE. Na Węgrzech nie padło ani jedno słowo krytyki pod adresem KE

czytaj dalej

Ostatnie pożegnanie

8 września odeszła Elżbieta II, królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii oraz piętnastu innych suwerennych państw, zapewne najdłużej panująca monarchini w historii. W uroczystościach pogrzebowych, obok setek tysięcy Brytyjczyków, wzięli udział oficjalni przedstawiciele niemal 200 państw i terytoriów. Mimo, że jej rola w systemie ustrojowym Zjednoczonego Królestwa była symboliczna, Elżbieta II pozostawała uosobieniem ciągłości władzy i tożsamości narodowej Wielkiej Brytanii. Długi okres panowania, ale przede wszystkim pełen sposób, w jaki wypełniała swoje konstytucyjne obowiązki, z poczuciem godności i odpowiedzialności, sprawił, że całe życie cieszyła się powszechnym szacunkiem i była niezmiernie popularna na całym świecie.

czytaj dalej