Dariusz Rosati

#eSkarbonka na 29. Finał WOŚP

SIEMA!

Jako wolontariusz 29. Finału WOŚP kwestuję wirtualnie wraz z moją #eSkarbonkaWOŚP. Pomożecie mi ją zapełnić? <3

https://eskarbonka.wosp.org.pl/zbyqrj

czytaj dalej

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19

43% Polaków chce się szczepić na Covid19, 44% nie chce, a 13% nie ma zdania (GW, 29.12.2020). 70 lat temu na gruźlicę, ospę czy Heine-Medina szczepiło się ponad 90% Polaków. I z dobrym skutkiem. 

czytaj dalej

Mamy kompromis w sprawie budżetu UE.

Polska wycofała sie z weta, a Rozporządzenie o uzależnieniu wypłat od praworządności wchodzi w życie 1.01.2021.

Co takiego się wydarzyło w Brukseli, że polski rząd wycofał sie z niezrozumiałej i szkodliwej blokady budżetu?

czytaj dalej

"Weto albo śmierć"

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski, który zyskał chwilowy rozgłos zawołaniem „weto albo śmierć”, kontynuuje swoje ataki na Unię Europejską według najlepszych wzorów rosyjskiej propagandy. Kilka dni temu zamieścił na TT infografikę, z której ma wynikać, że Polska dopłaca grube pieniądze do swego członkostwa w UE.

czytaj dalej

O co chodzi w awanturze o weto?

Spróbuję w skrócie odpowiedzieć na to pytanie.

Oficjalnie rząd PiS nie godzi się na powiązanie wypłat funduszy UE z praworządnością z trzech powodów:

a) argument prawny: PiS twierdzi, że kwestię oceny praworządności i ewentualnych konsekwencji jej naruszania reguluje wyłącznie Art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE), który określa procedurę postępowania instytucji unijnych w sytuacji wystąpienia zagrożeń dla praworządności w Państwach Członkowskich (dalej P. Cz.). PiS uważa, że proponowane Rozporządzenie o praworządności nie jest częścią procedury opisanej w Art. 7, i że jest to instrument pozatraktatowy, a zatem bezprawny.

b) argument proceduralny: Politycy PiS twierdzą, że Rozporządzenie narusza zasadę pewności prawa, bo wprowadza arbitralne i nieprecyzyjne kryteria na podstawie których nieprzychylni Polsce urzędnicy stronniczej i nieobiektywnej Komisji Europejskiej będą mogli dowolnie blokować wypłaty funduszy i w ten sposób wywierać na Polskę presję polityczną, także w celu przyjmowania obcych nam rozwiązań kulturowych, w tym „liberalno-lewackich”.

c) argument polityczno-propagandowy: Politycy PiS twierdzą, że Rozporządzenie odbiera nam suwerenność.

Wykażę, że wszystkie trzy argumenty są bezpodstawne i mają głównie cel propagandowy na użytek wewnętrznej walki politycznej, natomiast prawdziwym powodem jest chęć dalszego bezkarnego łamani prawa i Konstytucji.

czytaj dalej