Dariusz Rosati

18-ta rocznica wstąpienia Polski do UE

Dziś 18-ta rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. To wielkie, historyczne osiągniecie naszego narodu. Po 300 latach upadku, upokorzeń, niewoli, staliśmy się częścią rodziny wolnych, demokratycznych państw.

czytaj dalej

Dokładnie rok temu rząd PiS przesłał do Brukseli polski KPO.

Mogliśmy dostać 54 mld € na odbudowę gospodarki po pandemii, na służbę zdrowia, na inwestycje samorządów, na rozwój OZE. Na setkach bilbordów rząd chwalił się, że odniósł sukces, bo do Polski ma napłynąć 770 mld zł z UE.

czytaj dalej

II kadencja

Pół roku temu Adam Glapiński, prezes NBP w swoim przemówieniu wygłoszonym na „Kongresie 590” zapewnił, że „bez środków unijnych, którymi teraz się nas szantażuje, jesteśmy w stanie sobie doskonale zapewnić dynamiczny rozwój. Tym bardziej że duża część tych środków to jest pożyczka. My sami możemy pożyczki brać, jakie chcemy. Każdy nam da. My w tej chwili żadnej pożyczki nie bierzemy jako kraj, ani jako Narodowy Bank Polski. Żadnej. To do nas przychodzi cały świat i chce od nas pożyczać.”

czytaj dalej

Rocznica złożenia KPO

Niedługo minie rok od złożenia w Brukseli polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Polska miała dostać w ramach KPO ponad 36 mld €.

czytaj dalej

Szampan na Kremlu

3 kwietnia 2022 roku był nie tylko ważnym dniem dla Węgier, ale także dla całej Europy.

W niedziele odbyły się wybory, w których Węgrzy po raz czwarty poparli wizję konserwatywnego, antyliberalnego państwa i odrzucili niepokój związany z bliskimi relacjami Budapesztu z Moskwą i Pekinem. Koalicja Fideszu-KDNP zdobyła 135 mandatów w 199-osobowym jednoizbowym parlamencie –po raz kolejny uzyskując większość konstytucyjną, dającą Viktorowi Orbanowi możliwość nieskrępowanej władzy. Szeroki blok opozycyjny W Jedności dla Węgier wprowadził 56 deputowanych, a ich kandydat na premiera Peter Marki-Zaya nie uzyskał mandatu poselskiego. Skrajnie prawicowej partii Nasza Ojczyzna przypadło 7 miejsc.

czytaj dalej