Dariusz Rosati

Katastrofa ekologiczna na Odrze - kolejny przykład państwa z tektury

Katastrofa ekologiczna na Odrze ujawniła w sposób jaskrawy i bolesny, jak niesprawne i nieudolne jest państwo rządzone od ponad 6 lat przez PiS. Po trzech tygodniach od pierwszych sygnałów o skażeniu nadal nie wiadomo, jakie są przyczyny skażenia, gdzie doszło do skażenia, kto za nie odpowiada i dlaczego służby odpowiedzialne za reagowanie kryzysowe nie zadziałały.

czytaj dalej

Prezes PiS: "Dalej nie możemy się cofać"

Tydzień po wywiadzie z A. Glapińskim tygodnik „Sieci” uraczył nas kolejnym wywiadem - tym razem z J. Kaczyńskim - pod znamiennym tytułem „Dalej nie możemy się cofać”. Prezes ciągnie dalej spiskowe wątki o planach niemieckiej dominacji w Europie, a jednocześnie atakuje Komisję Europejską za rzekome blokowanie pieniędzy z KPO, jakoby pod pretekstem niewypełnienia postanowień TSUE w zakresie przywracania praworządności w Polsce. To oczywiście stała śpiewka PiS - UE nie ma nic do gadania w kwestii „reform” naszego wymiaru sprawiedliwości, kasa należy nam się jak psu micha, a Tusk realizuje niemiecki plan wywrócenia rządu PiS i zastąpienia go uległym wobec Berlina rządem PO.

czytaj dalej

Prezes NBP ujawnia: "Tak chcą obalić rząd i polskiego złotego"

Tygodnik „Sieci” opublikował wywiad z prezesem NBP A. Glapińskim, w którym prezes snuje spiskowe teorie o niemieckim planie budowy imperium w Europie. Wykonawcą tego planu w Polsce ma być jakoby Donald Tusk, który w tym celu został wysłany z Brukseli do Warszawy. Sposobem podporządkowania Polski niemieckiemu imperium ma być wprowadzenie euro, a jedyną redutą oporu wobec tego zamachu na polską suwerenność ma być prezes Glapiński. Stąd „wściekłe” ataki opozycji na prezesa i zapowiedzi usunięcia go z urzędu (po wygranych wyborach).

czytaj dalej

Kto rzeczywiście zapłaci za wakacje kredytowe?

Na skutek rozrzutnej polityki rządu i bezczynności NBP w poprzednich latach inflacja w Polsce wzrosła do poziomu najwyższego od 25 lat. Wymuszone tym drastyczne podwyżki stóp procentowych dokonane przez NBP postawiły dziesiątki tysięcy polskich kredytobiorców w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Raty kredytów mieszkaniowych w wielu przypadkach wzrosły o 100-200%, co grozi masową niewypłacalnością mniej zamożnych klientów banków. Rząd zareagował na ten narastający kryzys projektem ustawy o tzw. wakacjach kredytowych, która została niedawno przyjęta przez Sejm. Daje ona kredytobiorcom możliwość zawieszenia spłat rat kredytu mieszkaniowego na cztery miesiące w bieżącym roku oraz na kolejne cztery w roku przyszłym.  Na pozór to propozycja dobra, ale w istocie – jak w przypadku wielu PiS-owskich doraźnych i nieprzemyślanych pomysłów – bardzo kosztowna, niesprawiedliwa i w sumie czyniąca więcej szkody niż pożytku.

czytaj dalej