Dariusz Rosati

Kandydatura A. Glapińskiego na II kadencję na stanowisku prezesa NBP

Kandydaturę pana A. Glapińskiego na kolejną kadencję na stanowisku prezesa NBP oceniamy jednoznacznie negatywnie. Pierwszym i najważniejszym powodem jest to, że nie wypełniał on swoich konstytucyjnych i ustawowych obowiązków. Będąc przez 6 lat osobą odpowiedzialną za wartość polskiego pieniądza i za utrzymanie stabilności cen pan Glapiński zawiódł na całej linii. Polski złoty jest dziś słabszy o 10% w stosunku do euro i o 15% w stosunku do dolara USA niż 2 lata temu, a inflacja wymknęła się spod kontroli. W kwietniu przekroczyła 12% w skali roku i nadal rośnie, stanowiąc coraz większe utrapienie dla polskich rodzin.

czytaj dalej

Książka: EURO. MITY I FAKTY.

Polska jako członek Unii Europejskiej ma traktatowy obowiązek przyjęcia euro, po spełnieniu określonych warunków. Niestety, temat ten stał się w naszym kraju zakładnikiem doraźnych potrzeb walki politycznej. W debacie o euro niewiele jest rzeczowych argumentów, jeszcze mniej rzetelnych analiz, pełno za to zjadliwych ataków na Unię Europejską, populistycznych sloganów i zwykłych bzdur. Antyeuropejscy politycy, wspierani przez dyspozycyjnych „dziennikarzy”, obrzydzają Polakom wspólną walutę, strasząc wzrostem cen, zubożeniem obywateli, utratą suwerenności i podporządkowaniem polskiej gospodarki obcym interesom (oczywiście niemieckim). Dlatego postanowiłem obalić te szkodliwe mity, które za sprawą antyeuropejskiej propagandy rozpanoszyły się w świadomości społecznej. Efektem jest książka „Euro - mity i fakty”, wydana przez PWE. Polecam, Dariusz Rosati

czytaj dalej

18-ta rocznica wstąpienia Polski do UE

Dziś 18-ta rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. To wielkie, historyczne osiągniecie naszego narodu. Po 300 latach upadku, upokorzeń, niewoli, staliśmy się częścią rodziny wolnych, demokratycznych państw.

czytaj dalej

Dokładnie rok temu rząd PiS przesłał do Brukseli polski KPO.

Mogliśmy dostać 54 mld € na odbudowę gospodarki po pandemii, na służbę zdrowia, na inwestycje samorządów, na rozwój OZE. Na setkach bilbordów rząd chwalił się, że odniósł sukces, bo do Polski ma napłynąć 770 mld zł z UE.

czytaj dalej

II kadencja

Pół roku temu Adam Glapiński, prezes NBP w swoim przemówieniu wygłoszonym na „Kongresie 590” zapewnił, że „bez środków unijnych, którymi teraz się nas szantażuje, jesteśmy w stanie sobie doskonale zapewnić dynamiczny rozwój. Tym bardziej że duża część tych środków to jest pożyczka. My sami możemy pożyczki brać, jakie chcemy. Każdy nam da. My w tej chwili żadnej pożyczki nie bierzemy jako kraj, ani jako Narodowy Bank Polski. Żadnej. To do nas przychodzi cały świat i chce od nas pożyczać.”

czytaj dalej