Dariusz Rosati

Boris Johnson odchodzi ze stanowiska

Boris Johnson, premier Zjednoczonego Królestwa, odchodzi ze stanowiska. Odchodzi w niesławie, przyłapany na wielokrotnych kłamstwach i wyrzucony z rządu przez kolegów z własnej Partii Konserwatywnej.

czytaj dalej

Piętnaście i Sześć (PiS)

GUS ogłosił dziś, że inflacja w czerwcu wzrosła do 15,6% z 13,9% w maju. Inflacyjne tsunami nie zwalnia. Eksperci prognozują dalsze wzrosty, nawet do 18-20% w końcu 2022r.

czytaj dalej

Jak to jest z tą Unią Europejską

PiS kolejny raz wpada w pułapkę swojej antyeuropejskiej retoryki. Bo przecież tyle razy słyszeliśmy z ust prominentnych polityków PiS, że Unia Europejska to „wyimaginowana wspólnota” (A. Duda), „baju, baju dla frajerów” (też A. Duda), że UE chce rozpętać przeciw nam III Wojnę Światową (M. Morawiecki), że UE nas szantażuje (J. Kaczyński, Z. Ziobro), że UE to projekt niemieckiej dominacji w Europie (J. Kaczyński), że Polska jest pod „brukselską okupacją” (M. Suski), a - ostatnio - że „UE jest jak Stalin” (także nieoceniony M. Suski).

czytaj dalej

Polska do tej pory wcale nie ma gwarancji, że dostanie choć jedno euro

Wczorajsza wizyta Przewodniczącej KE Ursuli Von der Leyen w Warszawie przebiegła całkiem inaczej niż planował rząd PiS. Miało być huczne świętowanie zatwierdzenia przez KE polskiego Krajowego Planu Odbudowy i odblokowania środków dla Polski w kwocie ponad 35 mld €. Zamiast tego pani Von der Leyen upomniała rząd, że nie dostaniemy ani jednego euro jeśli nie wypełnimy tzw. „kamieni milowych” w zakresie przywrócenia praworządności. Wkurzony premier zareagował niegrzeczną uwagą o urzędnikach europejskich, którzy jakoby dali się polskiej opozycji przekonać że rząd PiS narusza praworządność. A przecież, zdaniem Morawieckiego, praworządność w Polsce ma się znakomicie.

czytaj dalej

Człowiek bez twarzy

Wszyscy wiemy, że to Rosja napadła na Ukrainę. Ale niektórzy zachodni politycy przestrzegają, aby nie upokarzać Putina i aby pozwolić mu wyjść z tego konfliktu z twarzą.

czytaj dalej