We wtorek odbędzie się głosowanie nad sprawozdaniem w sprawie rozporządzenia dotyczącego zasad udostępniania na rynku produktów nawozowych z oznakowaniem „CE”. Rozporządzenie jest częścią tzw. circular economy package – wielowątkowego programu zamierzającego do przekształcenia gospodarki unijnej w gospodarkę o obiegu zamkniętym, tj. nakierowana na recycling i ponowne wykorzystanie materiałów zużytych i wyrzuconych, a także na odzyskiwanie cennych substancji zawartych w odpadach. Głosowane rozporządzenie reguluję warunki wprowadzenia na rynek UE nawozów oznaczonych symbolem „CE”, upoważniające do sprzedaży nawozu w całej UE. Jednym z tych warunków są limity zanieczyszczeń w nawozie, w tym limit kadmu. Bez spełnienia tych limitów, nawozy nie otrzymają symbolu „CE”, a bez niego nie będą mogły być sprzedawane na rynku UE.
W środę, podczas posiedzenia Komisji Śledczej do zbadania zarzutów naruszenia prawa Unii i niewłaściwego administrowania w jego stosowaniu w odniesieniu do prania pieniędzy, unikania opodatkowania i uchylania się od opodatkowanie odbędzie się głosowanie nad sprawozdaniem oraz rekomendacjami finalizującymi ponad rok prac tej komisji. Przez ten czas członkom komisji udało się przesłuchać zarówno polityków czy osoby z administracji wielu krajów członkowskich, zadać pytania unijnym komisarzom jak również zaprosić do współpracy dziennikarzy – wszystko po to, by lepiej zrozumieć luki w prawie UE dotyczące podatków oraz prania pieniędzy oraz zaproponować Komisji Europejskiej i Radzie UE rekomendacje dot. zmian w systemie pranym w tym zakresie. To właśnie nad raportem końcowym i tymi rekomendacjami głosować będą posłowie w środę w Brukseli. Głosowanie końcowe jest zaplanowane podczas grudniowej sesji plenarnej w Strasburgu.
Posłowie rozmawiali nt. sytuacji przywódców Tatarów krymskich – Achtema Czijgoza, Ilmiego Umerowa i dziennikarza Mykoły Semeny.
Na wczorajszym posiedzeniu plenarnym w Strasburgu (4.10.2017) prof. Rosati zabrał głos w imieniu Grupy EPL na temat paktu fiskalnego i jego włączenia do ram prawnych UE. Zachęcamy do obejrzenia całego wystąpienia.
czytaj dalej
„Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu” - pod takim hasłem odbyło się tegoroczna edycja Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) 2017. Organizatorzy stawiają pytanie czy mamy do czynienia ze „Światem na Nowo”, a dyskusje Forum toczyć się będą wokół trzech głównych kontekstów: globalnego, europejskiego oraz biznesowego. Uczestnikami tegorocznego EFNI będą też m.in. komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska i Michel Barnier – główny negocjator ze strony unijnej ws. Brexitu. W Forum udział wziął prof. Dariusz Rosati.