Dariusz Rosati

Czy sposób powoływania sędziów w Niemczech jest taki sam jak w Polsce?

Trwa ostry konflikt między rządem PiS a Unią Europejską wokół zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. Jednym z kluczowych punktów spornych jest sposób powoływania sędziów na stanowiska sędziowskie oraz sposób obsady Trybunału Konstytucyjnego. Politycy Zjednoczonej Prawicy twierdzą, że realizowane przez nich „reformy” nie odbiegają od rozwiązań stosowanych w tym zakresie w innych krajach UE. Najczęściej przywoływanym przykładem są Niemcy, gdzie – jakoby – system powoływania sędziów na stanowiska jest taki sam jak obecnie w Polsce. Poniżej pokazuję, że nie jest to prawda.

czytaj dalej

KRYZYS GRANICZNY, CZYLI "POLITYCZNE ZŁOTO"

Od kilkunastu dni obserwujemy stopniowy spadek napięć na granicy polsko-białoruskiej.  Ale to nie zasługa polskich władz. Poprawa sytuacji jest przede wszystkim wynikiem energicznych działań instytucji Unii Europejskiej i naszych zachodnich sojuszników.  Natomiast działania podejmowane przez rząd były generalnie spóźnione i mało skuteczne. I - co najważniejsze – ich głównym celem była kampania wizerunkowa, a nie szybkie rozwiązanie kryzysu.  

czytaj dalej

Spóźniona reakcja

Premier objechał kilka stolic w regionie z prośbą o poparcie Polski w konflikcie granicznym z Łukaszenką.

Super. Ale dlaczego dopiero teraz? Gdzie był i co robił premier przez ostatnie cztery miesiące, gdy kryzys narastał? Wygłaszał tyrady, że Polska daje sobie radę sama i nie potrzebuje żadnej pomocy. Przekonywał, że stan wyjątkowy jest niezbędny dla bezpieczeństwa kraju, i oskarżał opozycję, a także dziennikarzy o brak patriotyzmu, działanie na rzecz Łukaszenki, albo przynajmniej o dywersję na granicy. Polski rząd nie chciał zwrócić się do Unii Europejskiej o wsparcie, nie chciał wykorzystać Fronteksu, nie podjął żadnych działań u „źródła” problemu, czyli na bliskim Wschodzie, nie zwrócił się do sojuszników z NATO o współdziałanie.

czytaj dalej

7-procentowa inflacja

Narodowy Bank Polski powinien dbać o wartość polskiej waluty i stabilność cen, ale z tego zadania się nie wywiązał. Mamy w Polsce najwyższą od 20 lat inflację, sięgającą w 4 kwartale 2021 roku 7%, a ten rząd robi wszystko, żeby ją podtrzymywać.

czytaj dalej

Jak spółka MORAWIECKI-GLAPIŃSKI doprowadziła do wysokiej inflacji w Polsce

W czwartym kwartale 2021 roku inflacja w Polsce osiągnęła poziom 7% - najwięcej od ponad dwudziestu lat. W ciągu ostatniego roku złoty stracił 7% swojej realnej siły nabywczej - to tak jakby każdy z nas musiał zapłacić dodatkowy podatek w tej wysokości. Wszyscy staliśmy się w ciągu roku biedniejsi o 7%, przy czym drożyzna najbardziej daje się we znaki najuboższym.

czytaj dalej