Dariusz Rosati

Mamy kompromis w sprawie budżetu UE.

Polska wycofała sie z weta, a Rozporządzenie o uzależnieniu wypłat od praworządności wchodzi w życie 1.01.2021.

Co takiego się wydarzyło w Brukseli, że polski rząd wycofał sie z niezrozumiałej i szkodliwej blokady budżetu?

czytaj dalej

"Weto albo śmierć"

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski, który zyskał chwilowy rozgłos zawołaniem „weto albo śmierć”, kontynuuje swoje ataki na Unię Europejską według najlepszych wzorów rosyjskiej propagandy. Kilka dni temu zamieścił na TT infografikę, z której ma wynikać, że Polska dopłaca grube pieniądze do swego członkostwa w UE.

czytaj dalej

O co chodzi w awanturze o weto?

Spróbuję w skrócie odpowiedzieć na to pytanie.

Oficjalnie rząd PiS nie godzi się na powiązanie wypłat funduszy UE z praworządnością z trzech powodów:

a) argument prawny: PiS twierdzi, że kwestię oceny praworządności i ewentualnych konsekwencji jej naruszania reguluje wyłącznie Art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej (TUE), który określa procedurę postępowania instytucji unijnych w sytuacji wystąpienia zagrożeń dla praworządności w Państwach Członkowskich (dalej P. Cz.). PiS uważa, że proponowane Rozporządzenie o praworządności nie jest częścią procedury opisanej w Art. 7, i że jest to instrument pozatraktatowy, a zatem bezprawny.

b) argument proceduralny: Politycy PiS twierdzą, że Rozporządzenie narusza zasadę pewności prawa, bo wprowadza arbitralne i nieprecyzyjne kryteria na podstawie których nieprzychylni Polsce urzędnicy stronniczej i nieobiektywnej Komisji Europejskiej będą mogli dowolnie blokować wypłaty funduszy i w ten sposób wywierać na Polskę presję polityczną, także w celu przyjmowania obcych nam rozwiązań kulturowych, w tym „liberalno-lewackich”.

c) argument polityczno-propagandowy: Politycy PiS twierdzą, że Rozporządzenie odbiera nam suwerenność.

Wykażę, że wszystkie trzy argumenty są bezpodstawne i mają głównie cel propagandowy na użytek wewnętrznej walki politycznej, natomiast prawdziwym powodem jest chęć dalszego bezkarnego łamani prawa i Konstytucji.

czytaj dalej

Efekty polityki PiS wobec UE

Jeszcze raz o budżecie UE, ponieważ sytuacja jest naprawdę poważna.

Stanowisko przyjęte przez polski rząd o tym, żeby blokować budżet unijny (do spółki z Węgrami) jest polityką nie tylko szkodliwą dla Polski, ale jest polityką samobójczą.

czytaj dalej

Veto Morawieckiego, czyli Polexit!

W przyszłym tygodniu Rada UE przyjmie rozporządzenie dotyczące powiązania wydatkowania środków z przestrzeganiem praworządności. Dwa państwa członkowskie sprzeciwiają się temu rozwiązaniu i grożą vetem w stosunku do budżetu unijnego. Są to Węgry i Polska.

czytaj dalej