Dariusz Rosati

Kurs na euro

Polska jako członek Unii Europejskiej ma obowiązek przyjęcia euro po spełnieniu określonych warunków. Niestety, temat ten stał się w naszym kraju zakładnikiem doraźnych potrzeb walki politycznej. W debacie publicznej o euro niewiele jest merytorycznych argumentów, jeszcze mniej rzetelnych analiz, pełno za to zjadliwych ataków na Europę, populistycznych sloganów i zwykłych bzdur. Eurosceptyczni politycy, wspierani przez niektórych ekonomistów i dyspozycyjnych dziennikarzy w mediach publicznych i „narodowych”, obrzydzają Polakom wspólną walutę, strasząc wzrostem cen, zubożeniem obywateli, utratą suwerenności i podporządkowaniem polskiej gospodarki obcym interesom.

czytaj dalej

Katastrofa ekologiczna na Odrze - kolejny przykład państwa z tektury

Katastrofa ekologiczna na Odrze ujawniła w sposób jaskrawy i bolesny, jak niesprawne i nieudolne jest państwo rządzone od ponad 6 lat przez PiS. Po trzech tygodniach od pierwszych sygnałów o skażeniu nadal nie wiadomo, jakie są przyczyny skażenia, gdzie doszło do skażenia, kto za nie odpowiada i dlaczego służby odpowiedzialne za reagowanie kryzysowe nie zadziałały.

czytaj dalej

Prezes PiS: "Dalej nie możemy się cofać"

Tydzień po wywiadzie z A. Glapińskim tygodnik „Sieci” uraczył nas kolejnym wywiadem - tym razem z J. Kaczyńskim - pod znamiennym tytułem „Dalej nie możemy się cofać”. Prezes ciągnie dalej spiskowe wątki o planach niemieckiej dominacji w Europie, a jednocześnie atakuje Komisję Europejską za rzekome blokowanie pieniędzy z KPO, jakoby pod pretekstem niewypełnienia postanowień TSUE w zakresie przywracania praworządności w Polsce. To oczywiście stała śpiewka PiS - UE nie ma nic do gadania w kwestii „reform” naszego wymiaru sprawiedliwości, kasa należy nam się jak psu micha, a Tusk realizuje niemiecki plan wywrócenia rządu PiS i zastąpienia go uległym wobec Berlina rządem PO.

czytaj dalej

Prezes NBP ujawnia: "Tak chcą obalić rząd i polskiego złotego"

Tygodnik „Sieci” opublikował wywiad z prezesem NBP A. Glapińskim, w którym prezes snuje spiskowe teorie o niemieckim planie budowy imperium w Europie. Wykonawcą tego planu w Polsce ma być jakoby Donald Tusk, który w tym celu został wysłany z Brukseli do Warszawy. Sposobem podporządkowania Polski niemieckiemu imperium ma być wprowadzenie euro, a jedyną redutą oporu wobec tego zamachu na polską suwerenność ma być prezes Glapiński. Stąd „wściekłe” ataki opozycji na prezesa i zapowiedzi usunięcia go z urzędu (po wygranych wyborach).

czytaj dalej