Grupa EPL

Debata PE o sytuacji w Polsce

Polska nie zasługuje na płacenie tak wielkiej ceny za nadużycia władzy

Za nami kolejna debata Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce. Grupa EPL broni dobrego imienia naszego kraju. Jesteśmy z Polakami, którzy dobrze czują się w Unii Europejskiej. Sytuacja w Polsce jest na tyle poważna, że zasługuje na debaty i narady na forum europejskim. W trakcie debaty byliśmy głosem milionów Polaków - większości, która jest zadowolona ze swojej obecności w Unii Europejskiej, widzi te nadużycia.

Dyskusja rozpoczęła się od przedstawienia przez Komisję Europejską oceny sytuacji w naszym kraju. W styczniu Komisja Europejska wszczęła wobec Polski procedurę w sprawie praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Latem zaleciła polskiemu rządowi m. in. publikację wszystkich wyroków Trybunału Konstytucyjnego i zastosowanie się do nich. Dalsze niestosowanie się do zaleceń Komisji może skutkować uruchomieniem artykułu 7 unijnego traktatu i wniosku do Rady UE o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. 

czytaj dalej

Rozmowy o Europie - Polsko - Niemieckie Forum Obywateli

18 listopada w Frankfurcie nad Odrą, jak Państwo zapewne pamiętają, odbyło się Polsko-Niemieckie Forum Obywateli "Rozmowy o Europie". Profesor Rosati był jedynym polskim europosłem z Pomorze Zachodnie i Województwo lubuskie, który zdecydował się przyjechać do tego przygranicznego miasta w Niemczech i reprezentować Polskę.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu podsumowującego spotkanie

czytaj dalej

Kolejna stażystka opuszcza nasze biuro

Dziś nasze biuro opuszcza nasza stażystka Ola Kukier, która wspiera nas w naszej pracy od listopada. My, wzruszeni, Oli także dziękujemy! Twoje notatki, cierpliwość, ale także ambicja i chęć poszerzania wiedzy dodawały nam jeszcze więcej paliwa do działania! Cieszymy się także, że sama wiele wyniosłaś z tego stażu. Przez cały ten czas w Brukseli stałaś się prawdziwym członkiem Team Rosati. Dziękujemy i do zobaczenia!

czytaj dalej

Pytanie do Komisji dot. uniwersalnych ładowarek do telefonów

Zadaliśmy dziś pytanie Komisji Europejskiej dotyczące kompatybilności wszystkich telefonów komórkowych dostępnych na rynku UE z uniwersalną ładowarką. W 2010r. Komisja Europejska uznała micro-USB za oficjalny standard ładowania urządzeń przenośnych. Niestety jak wiadomo jedynym producentem, który się nie dostosował był Apple. Co więcej, dla modelu iPhone 5 gigant zmienił złącze na nowe, przez co użytkownicy musieli również zmienić ładowarkę w przypadku zakupu nowej wersji telefonu. Adaptery, które sprzedaje Apple nie są do końca dobrym rozwiązaniem, gdyż są dodatkowym elementem zwiększającym ilość elektrośmieci, których sama Europa produkuje rocznie ok. 51 000 ton. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy zgadzacie się, że dla wszystkich telefonów komórkowych obecnych na naszym rynku powinna istnieć jedna uniwersalna ładowarka?

czytaj dalej