Dariusz Rosati

Dokładnie rok temu rząd PiS przesłał do Brukseli polski KPO.

Mogliśmy dostać 54 mld € na odbudowę gospodarki po pandemii, na służbę zdrowia, na inwestycje samorządów, na rozwój OZE. Na setkach bilbordów rząd chwalił się, że odniósł sukces, bo do Polski ma napłynąć 770 mld zł z UE.

czytaj dalej

II kadencja

Pół roku temu Adam Glapiński, prezes NBP w swoim przemówieniu wygłoszonym na „Kongresie 590” zapewnił, że „bez środków unijnych, którymi teraz się nas szantażuje, jesteśmy w stanie sobie doskonale zapewnić dynamiczny rozwój. Tym bardziej że duża część tych środków to jest pożyczka. My sami możemy pożyczki brać, jakie chcemy. Każdy nam da. My w tej chwili żadnej pożyczki nie bierzemy jako kraj, ani jako Narodowy Bank Polski. Żadnej. To do nas przychodzi cały świat i chce od nas pożyczać.”

czytaj dalej

Rocznica złożenia KPO

Niedługo minie rok od złożenia w Brukseli polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Polska miała dostać w ramach KPO ponad 36 mld €.

czytaj dalej

Szampan na Kremlu

3 kwietnia 2022 roku był nie tylko ważnym dniem dla Węgier, ale także dla całej Europy.

W niedziele odbyły się wybory, w których Węgrzy po raz czwarty poparli wizję konserwatywnego, antyliberalnego państwa i odrzucili niepokój związany z bliskimi relacjami Budapesztu z Moskwą i Pekinem. Koalicja Fideszu-KDNP zdobyła 135 mandatów w 199-osobowym jednoizbowym parlamencie –po raz kolejny uzyskując większość konstytucyjną, dającą Viktorowi Orbanowi możliwość nieskrępowanej władzy. Szeroki blok opozycyjny W Jedności dla Węgier wprowadził 56 deputowanych, a ich kandydat na premiera Peter Marki-Zaya nie uzyskał mandatu poselskiego. Skrajnie prawicowej partii Nasza Ojczyzna przypadło 7 miejsc.

czytaj dalej

Kto tak naprawdę jest wrogiem PiS?

PiS w obliczu barbarzyńskiej napaści Rosji na Ukrainę wspiera po cichu kremlowskich agentów wpływu w Europie. Morawiecki, Kaczyński, Ziobro mają pełne gęby frazesów o pomocy dla Ukrainy, ale w istocie walą głównie w Unię Europejską, Berlin i Paryż.

czytaj dalej