Dariusz Rosati

Ustawa podatkowa, czyli Polski Nieład

Przyjęta niedawno przez Sejm ustawa zmieniająca podatki dochodowe od osób fizycznych i osób prawnych jest kluczowym elementem tzw. Polskiego Ładu. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, dzięki niej polskie rodziny już wkrótce będą żyły „na takim samym poziomie jak w bogatych krajach UE”. Niestety, to mało prawdopodobne. Nowa ustawa jeszcze bardziej komplikuje już i tak bardzo nieprzejrzysty system podatkowy, a najważniejsze zmiany polegają na redystrybucji dochodów do grup społecznych o niższych dochodach, które obóz rządzący uważa za swój elektorat. Za te transfery mają zapłacić przedsiębiorcy, klasa średnia, a także samorządy lokalne. Zmiany te uderzają w inwestycje, rozwój technologiczny i usługi społeczne, a zatem mają charakter antyrozwojowy. Ale PiS liczy, że zapewnią one wygraną w kolejnych wyborach.

czytaj dalej

Stanowisko KO ws. Polskiego Ładu

System podatkowy powinien być sprawiedliwy, prosty i stabilny. To, co PiS robi w Polskim Ładzie, nie jest ani sprawiedliwe, ani proste, ani nie zapewnia stabilności.

czytaj dalej

Wojna o zdrowie

Rząd #PiS chce przeznaczyć z dodatkowych pieniędzy, które obywatele wpłacili do budżetu, dziesięć razy tyle na armię, co na ochronę zdrowia. I to u progu czwartej fali #COVID19. Te pieniądze powinny iść na szpitale, a nie na czołgi.

czytaj dalej

Podatkowy Frankenstein wg PiS

#PolskiŁad okazał się jednym, wielkim chaosem podatkowym. Głównym skutkiem tej zmiany będzie likwidacja ulgi zdrowotnej i uderzenie w małe, polskie firmy. Ci, którzy mieli być beneficjentami tej zmiany, dostaną najbardziej po głowie.

czytaj dalej

Polexit

Wicemarszalek Sejmu poseł PiS Ryszard Terlecki zapowiada wyjście Polski z Unii Europejskiej. Powód? Unia chce żebyśmy przestrzegali praworządności i niezależności sądów. Czyli tego, co mamy zapisane w naszej Konstytucji.

czytaj dalej