Dariusz Rosati

Wesołych Świąt!

W oczekiwaniu na cud Zmartwychwstania Pańskiego, składam najserdeczniejsze życzenia zdrowych, pogodnych i pełnych rodzinnego ciepła Świąt Wielkiej Nocy. Niech atmosfera nadchodzących dni będzie przepełniona radością, pogody ducha oraz nadzieją budzącej się do życia wiosny. 

czytaj dalej

Komunikat

W związku z tragicznymi wydarzeniami w Brukseli łączę się z ofiarami i ich rodzinami. Przy okazji potwierdzam, że wraz z całym swoim biurem (Asią, Pawłem i naszym stażystą Kubą) w Brukseli jesteśmy bezpieczni. Dzisiejszy dzień powinien być dniem zadumy, więc proszę o zrozumienie, że Sesja Pytań i Odpowiedzi ze mną zostanie przeniesiona na późniejszy termin.

czytaj dalej

Fakty i zakłamania w sprawie rekomendacji dla J. Wojciechowskiego

W wielu mediach poruszana jest sprawa Pana posła Janusz Wojciechowski. Jako obserwatorzy tego wydarzenia w Brukseli spieszymy z wytłumaczeniem, na czym polega ta stosunkowo kontrowersyjna sprawa. Co ważne, jest to wytłumaczenie oparte na faktach, a nie na politycznej agitacji.

1. Pan poseł Wojciechowski został rekomendowany przez rząd ?PiS jako kandydat na jednego z 28 rewidentów Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO). Nie "Trybunału UE" czy innej instytucji.

2. To z rekomendacji Prawo i Sprawiedliwość jako partii rządzącej jest/będzie kandydat na to stanowisko. Nikt partii p. Kaczyńskiego niczego nie odbiera.

3. Parlament Europejski opiniuje tylko kandydaturę. To Rada kandydaturę przyjmie lub nie. Niemniej, warto podkreślić, że w kwestionariuszu p. Posła jest zawarte następujące stwierdzenie:

Q: Will you withdraw your candidacy if Parliament's opinion on your appointment as Member of the Court is unfavourable?

A: Yes. If Parliament's opinion is unfavourable I will ask the Polish Government to consider withdrawing my candidacy.

4. Jak do tej pory, negatywnie kandydaturę p. Posła zarekomendowała tylko Komisja Kontroli Budżetowej (tzw. Komisja ?CONT). Parlament Europejski pochyli się nad tą kandydaturą w kwietniu na sesji plenarnej w Strasburgu. Będzie to głosowanie TAJNE.

5. Polska NIE TRACI stanowiska w ETO. Każdy kraj ma 1 miejsce w 28-osobowym składzie ETO. Mówienie, że przez kogokolwiek "Polak nie otrzyma stanowiska" jest dużą nieścisłością. Żałujemy, że środowisko PiS obrało taką narrację.

6. Niezależność (tak kluczowa na tym stanowisku) p. Posła od PiS była kwestionowana przez wielu posłów, a nie tylko przez te dwie "złe" posłanki z PO. Prawo i Sprawiedliwość na tę posadę powinno zgłaszać osobę, która ma szansę na poparcie. Fakt, że p. Wojciechowski czynnie działa w partii, która nie respektuje zaleceń ?Trybunału Konstytucyjnego, może powodować opór w wybraniu go na stanowisko w innym TRYBUNALE. To chyba oczywiste. Ponadto, p. Wojciechowski do swojej bezstronności Komisji nie przekonał.

7. Jedyną osobą z PO, która jest członkiem Komisji CONT jest Julia Pitera. Tylko ona oddała głos w TAJNYM głosowaniu. Nie wiedzieliśmy więc bezpośrednio po głosowaniu jak zagłosowała Pani poseł. Tymczasem, głosów na "nie" było 12.

8. Ponadto, porównywanie przykładu p. Posła Wojciechowskiego z Donald Tusk (PiS nie poprze Tuska na kolejne 2,5 roku, bo PO "nie poparło" Wojciechowskiego) jest nieodpowiedzialne. Jeśli PiS nie poprze Donalda Tuska to ?Polska straci stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej (niech nikt się nie oszukuje, że otrzyma je polityk eurosceptycznego lub - jak kto woli - eurorealistycznego PiS). Stanowisko w ?#‎ETO należy się Polsce jak psu buda - jest to zapisane w unijnym prawie.

czytaj dalej

Prof. Rosati wziął udział w akcji "Razem pod parasolem"

16 marca br. w Parlamencie Europejskim z inicjatywy Marka Plury odbyło się spotkanie posłów do Parlamentu Europejskiego oraz przedstawicieli stowarzyszeń neurologicznych w ramach Tygodnia Świadomości dla Mózgu, będącego częścią dużej, europejskiej kampanii "Together Under the Umbrella". 

Członkowie Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Neurologicznych wyszli z inicjatywą zgrupowania zaburzeń neurologicznych pod jednym rozpoznawalnym symbolem. Ma to doprowadzić do wzrostu świadomości jak wiele schorzeń, takich jak migrena, stwardnienie rozsiane, demencja, depresja czy choroba Alzheimera ma swoją przyczynę w dysfunkcjach mózgu. Warto podkreślić, że według statystyk choroby te dotykają nawet 1 na 3 dorosłych Europejczyków. 

"W odpowiedzi na tę potrzebę, rozpoczynamy w tym roku kampanię "Together Under the Umbrella" na rzecz podniesienia świadomości występowania zaburzeń. Organizatorzy kampanii zachęcają wszystkich zainteresowanych do zrobienia sobie zdjęcia pod parasolem oraz do opublikowania go w mediach społecznościowych ze znacznikiem #UnderTheUmbrella.

czytaj dalej

Uczciwe płacenie podatków przez przedsiębiorstwa w UE

W środę podczas posiedzenia Komisji Spraw Gospodarczych i Monetarnych (ECON) odbyła  się dyskusja na temat rewizji dyrektywy dot. obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania (DAC4). Jest to pierwszy dokument z komisyjnego pakietu w sprawie unikania płacenia podatków przez przedsiębiorstwa, który trafił do Parlamentu Europejskiego. W DAC4 Komisja Europejska proponuje obowiązkową, automatyczną wymianę informacji o dokumentacji podatkowej zawierającej zagregowaną analizę danych dotyczących działalności firmy i jej podmiotów powiązanych pomiędzy organami podatkowymi we wszystkich krajach członkowskich – tzw. country by country reporting. Ma to ułatwić kontrolę przedsiębiorstw, które unikają płacenia podatków w miejscu, gdzie prowadzą działalność.

czytaj dalej