Dariusz Rosati

Większa przejrzystości w kwestii płacenia podatków przez przedsiębiorstwa wielonarodowe

Grupa EPL chce większej przejrzystości w kwestii płacenia podatków przez przedsiębiorstwa wielonarodowe. "Chcemy, aby przedsiębiorstwa płaciły podatki tam, gdzie prowadzą działalność, a tzw. raportowanie wg. krajów pozwoli uwidocznić czy zasada ta jest stosowana", powiedział poseł Dariusz Rosati, sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ws. obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania (DAC4), dokumentu przyjętego dziś przez Komisję Gospodarczą i Monetarną.

Rosati ostrzegł jednocześnie przed zbyt dużymi oczekiwaniami w stosunku do raportowania wg. krajów. "To nie jest jedyny sposób na rozwiązanie tego ogromnego problemu. Państwa członkowskie muszą wzmocnić współpracę również w innych sprawach dotyczących podatków. Ponadto, nie możemy dopuścić do tego, że to raportowanie będzie miało negatywne konsekwencje dla konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw, poprzez ujawnianie informacji, których przedsiębiorstwa amerykańskie czy chińskie nie będą miały obowiązku wykazywać."

Grupa EPL chce, aby Komisja Europejska miała dostęp do informacji, które są wymieniane. "Poprzez wzmocnienie współpracy między państwami członkowskimi w zakresie automatycznej wymiany informacji podatkowych między organami podatkowymi państw członkowskich, łatwiej będzie skutecznie walczyć z nieuczciwą i szkodliwą konkurencją podatkową. Jednakże Komisja powinna być również w to włączona", podkreślił Rosati.

czytaj dalej

W Zielonej Górze o polskiej gospodarce

Otworzyliśmy Klub Obywatelski - Zielona Góra! Rozmawialiśmy o polskiej gospodarce - ile już zostało zrobione i co jeszcze przed nami. Prof. Witold Orłowski zwrócił uwagę, że największe zaufanie powinniśmy mieć do Polaków i polskiej gospodarki, ale międzynarodowe partnerstwa również są ważne - szczególnie ważne w takich regionach jak lubuskie, które graniczy z innym państwem. Wzrost gospodarczy bierze się z kapitału, pracy i innowacji. O to właśnie musimy dbać - zakończył prof. Dariusz Rosati. My się ze wszystkim zgadzamy. A skoro mowa o pracy - wsiadamy do auta i nowymi, polskimi drogami jedziemy do kolejnej miejscowości!

czytaj dalej

"Dostaniemy w skórę ekonomicznie, finansowo i wizerunkowo"

My uważamy, że członkostwo w UE jest dla Polski korzystne, bo zwiększa nasze bezpieczeństwo i sprzyja rozwojowi. A PiS widzi w Unii same zagrożenia - mówi Dariusz Rosati, europoseł PO 

Dominika Wielowieyska: "Jeśli politycy Unii nadal się będą tak zachowywać, to referendum będzie nieuniknione" - napisał profesor Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS, kiedy Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie Polski. Oni naprawdę rozważają wyjście Polski z Unii? 

Dariusz Rosati: Nie sądzę. PiS raczej myśli o tym, żeby renegocjować warunki uczestnictwa na wzór brytyjski: korzystać nadal ze wspólnego budżetu i wspólnego rynku, natomiast zdjąć z siebie inne zobowiązania, nie tylko kwestie związane z praworządnością, ale na przykład także z polityką klimatyczną. Jarosław Kaczyński chce mieć pełną swobodę w polityce wewnętrznej, by móc zneutralizować wszystko, co blokuje "dobrą zmianę".

czytaj dalej

Inauguracja Klubu Obywatelskiego w Szczecinie

Za nami pierwsze spotkanie Klubu Obywatelskiego w Szczecinie. W inauguracyjnej debacie udział wzięli prof. Zbigniew Ćwiąkalski, dr Marek Tałasiewicz oraz Grzegorz Schetyna. Rozmawialiśmy o tym, czy warto być przyzwoitym w nieprzyzwoitych czasach. Temat nawiązywał do motta Władysława Bartoszewskiego „Warto być przyzwoitym”. Sala pękała w szwach, po raz kolejny udowodniliśmy, że rozmowa o Polsce jest dla nas ważna. Padło dużo pytań z sali – wiele dotyczyło problemu budowy społeczeństwa obywatelskiego i języka debaty publicznej.

czytaj dalej

Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski

Po przyjęciu w Parlamencie Europejskim rezolucji w sprawie Polski wylano mi na głowę kubły pomyj w Internecie. Na anonimowo rzucane wyzwiska nie ma co odpowiadać, ale obok wyzwisk pojawiły się też argumenty wspierające stanowisko PiS. Poniżej odniosę się do najczęściej przywoływanych.

czytaj dalej