Dariusz Rosati

Porty Europy - Konkurs

W Europie znajduje się 3000 portów – wskaż, który lubisz najbardziej! Komisja Europejska zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym #MyPortForTurku. Jego tytuł nawiązuje do najstarszego fińskiego portu, który w tym roku będzie portową stolicą Europy. Zrób zdjęcie swojego ulubionego portu i wygraj morskie upominki. Prace można nadsyłać do 25 kwietnia br. 

Do 25 kwietnia możesz udostępnić maksymalnie 3 zdjęcia poprzez Twitter, Instagram albo Facebook, albo przesłać je nam linki mailowo na adres MARE-COMMUNICATION@ec.europa.eu. 

Do zdjęcia dołącz (w swoim języku): nazwę portu, nazwę kraju, oddzieloną przcinkiem, hashtag #myportforTurku.

PRZYKŁAD "Szczecin, Polska, #myportforTurku".

 Wszystkie zdjęcia przesłane do nas drogą mailową z załączonym formularzem  zostaną umieszone na naszej interaktywnej mapie. 50 najlepszych zdjęć zostanie nagrodzonych morskim upominkami (książkami, biletami wstępu do akwariów i muzeów a także rybami!) oraz zaprezentowanych – w Turku i w całej Europie. 

Oficjalna strona konkursu zawierająca interaktywną mapę, regulamin i listę sponsorów dostępna jest pod adresem http://ec.europa.eu/maritimeaffairs/maritimeday/en/photo-competition-2016

czytaj dalej

Konkurs plastyczny - 12 lat Polski w Unii Europejskiej

Przypominamy o naszym konkursie plastycznym pn. "12 lat Polski w Unii Europejskiej"

10 maja mija 12 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski; był to nasz powrót do cywilizacji Zachodu.   W naszym kraju obserwuje się bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy, co związane jest między innymi z otwarciem dla Polaków unijnych rynków. Unia Europejska dała szansę również na rozwój w kraju, dzięki przeznaczaniu funduszy unijnych na otwieranie nowych firm, remonty dróg, czy budowę różnorodnych obiektów.   Dla obecnych uczniów szkół podstawowych , urodzonych po 1 maja 2004 roku, obecność Polski w UE to oczywistość. Warto jednak im uświadomić, że rozwój kraju i dobrobyt ich rodzin ma związek także z naszą obecnością we Wspólnocie. 

Chciałbym aby młodzi Polacy w swoich pracach oddali przemiany, jakie zaszły w naszym kraju przez ostatnie 12 lat. Najlepsze prace zostaną nagrodzone (m.in. wyjazdem do Parlamentu Europejskiego w Brukseli), a także zamieszczone w albumie, który będzie promować Polskę w Parlamencie Europejskim. 

 Zapraszam do udziału.

czytaj dalej

Wspomnienia Kuby ze stażu w Parlamencie Europejskim

Dziś nasz stażysta Kuba Stefanowski skończył swój staż w biurze Prof. Rosatiego w Parlamencie Europejskim.

Oto krótkie wspomnienia Kuby ze stażu: "Staż w Parlamencie Europejskim to okres, który może pomóc rozwinąć skrzydła. Zarówno w ramach zapoznania się z realiami funkcjonowaniem instytucji unijnych jak i w przypadku uświadomienia sobie, czym jest wspólna Europa. W moim przypadku to chyba ta druga sytuacja będzie towarzyszyć mi do końca życia. Pomimo a może nawet dzięki ostatnim wydarzeniom dziś bardziej czuje się częścią ugrupowania, które oparte jest na tożsamych wartościach, normach czy zasadach. Staż w Europarlamencie to okazja do spotkania licznych ekspertów, entuzjastów projektu wspólnego bezpieczeństwa i destynacji europejskiej. Jestem wdzięczny, iż w marcu 2016 r. byłem częścią biura MEP prof. Rosatiego i chciałbym podziękować wszystkim poznanym w tym miesiącu przyjaciołom i znajomym."

Jakubie! Dziękujemy Ci za ten miesiąc. Byłeś ważną częścią ?naszego biura! Życzymy Ci powodzenia we wszystkich Twoich ambitnych planach.

czytaj dalej

Lubuski Kongres Gospodarczy

W Zielonej Górze odbył się Lubuski Kongres Gospodarczy, którego organizatorem byli marszałek Elżbieta Polak, prof. Dariusz Rosati oraz prof. Waldemar Sługocki.

Głównym punktem Kongresu była debata z udziałem zaproszonych gości. Tematyka dotoczyła m.in. wykorzystania środków unijnych w nowej perspektywie, współpracy nauki z biznesem, ale także wsparcia szkolnictwa zawodowego. Głos zabierali m.in. Grzegorz Konigsberg, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego "Elektryk" w Nowej Soli, dr Lechosław Ciupik, pionier w dziedzinie implantów do uszkodzeń kręgosłupa, Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, czy Robert Smoleń, były poseł i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Odpowiedzi na pytania: Co zrobić, żeby dogonić Europę Zachodnią i co decyduje o tym, że kraj jest biedny lub bogaty? Szukał profesor Rosati:

"Są cztery czynniki: inwestycje, praca, innowacje oraz regulacyjne otoczenie biznesu. Ważny jest zwłaszcza ten ostatni. Ordynacja podatkowa to labirynt, wszelkiej maści przepisy, sądownictwo gospodarze - wszystko to wymaga zasadniczych zmian. Przedsiębiorcy będą mogli tworzyć miejsca pracy, kiedy nie będą zmuszeni do walki z administracją".

Wydźwięk był jednoznaczny - trzeba myśleć strategicznie, szukać nowych i innowacyjnych rozwiązań, bowiem przed nami jeszcze wiele pracy.

czytaj dalej