Dariusz Rosati

Budżet strefy euro - wykład na Uniwersytecie Zielonogórskim

Wykład profesora Dariusza Rosatiego zakończył siódmą i ostatnią edycję podyplomowych studiów „Mechanizmy funkcjonowania strefy euro”. Studia podyplomowe organizowane były w siedemnastu ośrodkach akademickich w kraju. Do tej pory w całej Polsce ukończyło je prawie 5500 osób - w Zielonej Górze 422. Absolwenci zielonogórskiej edycji to pracownicy różnych szczebli administracji państwowej i samorządowej, sektora finansowo-bankowego, przedsiębiorcy funkcjonujący w sferze biznesu. W trakcie studiów poznawali mechanizmy finansowe działające w UE oraz plusy i minusy wprowadzenia wspólnej waluty w krajach członkowskich.

Swoje wystąpienie prof. D. Rosati rozpoczął od złożenia gratulacji absolwentom studiów podyplomowych. Są one ważnym elementem wzbogacenia wiedzy o strefie euro. Wiedza rozwiewa wątpliwości, a kiedy jej brakuje, wówczas budzą się upiory.

Obecnie Unia Europejska znajduje się na zakręcie historycznym. Trapią ją różne kryzysy: zadłużenie części państw strefy euro (do tej pory kłopoty ma Grecja); napływ uchodźców; Brexit (po raz pierwszy państwo będące członkiem Unii chce z niej wystąpić); konflikty na Wschodzie (Rosja – Ukraina; Państwo Islamskie). Pojawiają się opinie, że UE znajduje się na krawędzi rozpadu. Jeśli obywatele Wielkiej Brytanii zadecydują o wyjściu z Unii, przykład z nich mogą wziąć mieszkańcy innych państw.

czytaj dalej

Wizyta studyjna w Brukseli

Od niedzieli 12 czerwca do wtorku 14 czerwca, mieliśmy ogromną przyjemność gościć w Brukseli, 60 osobową grupę dyrektorów i nauczycieli szkół z Pomorze Zachodnie oraz Województwo lubuskie. Kadra nauczycielska z naszego regionu, miała okazję poznać od kuchni pracę Profesora Rosatiego w Parlamencie Europejskim oraz zwiedzić piękne zakątki Belgii. Bardzo dziękujemy za wspólne spędzony czas i ciekawą dyskusję, między innymi, na temat poziomu edukacji w krajach członkowskich Unii Europejskiej

czytaj dalej

Spotkanie z przedstawicielami polskich przewoźników międzynarodowych w sprawie działań rządów Niemiec i Francji

14 czerwca Prof. Rosati wraz z p. Poseł Elżbieta Łukacijewska w imieniu polskiej delegacji Grupa EPL spotkał się z przedstawicielami polskich przewoźników międzynarodowych w sprawie działań rządów Niemiec i Francji nakładających kolejne wymagania administracyjne na polskich kierowców. Polska delegacja ‎EPL (Platforma Obywatelska) jest przeciwko niszczeniu konkurencji na wspólnym rynku.

Zarówno podczas spotkania w budynku Parlamentu Europejskiego  jak i podczach protestu przewoźników z różnych krajów przed budynkiem Komisji Europejskiej, posłowie poruszyli takie tematy jak płaca minimalna czy tzw. dumping socjalny. Przewoźnicy podziękowali za wiele akcji europosłów ‎PO jak i rządu Ewa Kopacz w obronie polskiego sektora transportowego. Liczymy i jesteśmy otwarci na kolejne działania!

Spotkanie było zorganizowane przez p. Poseł Danuta Jazłowiecka i jej biuro, którzy to już od dawna współpracują w obronie polskich pracowników w Komisji ‎EMPL.

czytaj dalej

Europejska Gra Miejska

Za nami pierwsza europejska gra miejska w Szczecinie! Prawie 100 uczestników od samego rana zmagało się z zadaniami dot. wykorzystania środków unijnych w stolicy Pomorza Zachodniego. Zespoły po dokonaniu rejestracji i odebraniu pakietu startowych, otrzymały podpowiedzi, które były niezbędne do odnalezienia punktów kontrolnych gdzie wykonywały zadania z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej, wykorzystania funduszy europejskich i programów unijnych. Trzy najlepsze drużyny w nagrodę pojadą na wyjazd studyjny do Brukseli.

czytaj dalej

Pytanie do Komisji dot. Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych

Jednym z głównych priorytetów Jean-Claude Juncker jako Przewodniczącego Komisji Europejskiej było uruchomienie Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (‎EFIS) w ramach tzw. Planu ‎Juncker. Instrument ten, współsponsorowany przez The European Investment Bank, miałby zmobilizować 315 miliardów ‎euro na dodatkowe inwestycje w Unii Europejskiej do połowy 2018 roku.

EFIS już działa i przynosi rezultaty. Niemniej, są one rozłożone nierównomierne. Dlatego też w swoim pytaniu do Komisji Europejskiej Prof. Rosati prosi Komisję o wyjaśnienie, gdzie widzi ona źródła tych różnic geograficznych w inwestycjach i jakie kroki planuje ona podjąć, by różnice te zminimalizować.

Pełna treść pytania

czytaj dalej