Dariusz Rosati

Raport z sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego

Raport roczny Europejskiego Banku Centralnego za rok 2015. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi bronił decyzji dotyczących polityki monetarnej EBC, mówiąc że Bank zrewiduje swoje stanowisko w marcu i  przyznając, że perspektywy inflacji z grudnia 2015 były zbyt różowe.

Polityka pieniężna EBC słusznie koncentruje się na przywróceniu stabilności cen i przyczynianiu się do stopniowego ożywienia gospodarczego w strefie euro. Niekonwencjonalne środki, takie jak program zakupu aktywów i ujemne oprocentowanie depozytów, był na ogół skuteczne, choć nieco spóźnione. Gdyby zostały wprowadzone wcześniej, wyniki byłyby zapewne lepsze. Ale to nie jest krytyka, panie Draghi, gdyż jestem w pełni świadomy ograniczeń politycznych, a szczególnie silnego sprzeciwu ze strony niektórych członków Rady Prezesów.

Decyzja Komisji przyjęta w sprawie pakietu dotyczącego podatku od osób prawnych. Komisja Europejska proponuje, aby dostosować przepisy podatkowe we wszystkich 28 krajach UE w celu skutecznej walki z agresywnymi praktykami podatkowymi dużych przedsiębiorstw.

Unikanie podatków przez firmy  powoduje uszczuplenie dochodów budżetowych w państwach członkowskich i jest źródłem nieuczciwej konkurencji między firmami. Próby rozwiązania tego problemu przez poszczególne państwa nie przynoszą rezultatów. Z zadowoleniem witam propozycję KE, aby radykalnie ograniczyć skalę tego zjawiska poprzez przyjęcie pakietu legislacyjnego obejmującego projekt dyrektywy przeciwko unikaniu opodatkowania i projekt nowelizacji dyrektywy o współpracy administracyjnej. Muszą one jednak być zgodne z traktatami, a zwłaszcza z zasadami subsydiarności i proporcjonalności – nie może być mowy o harmonizacji stawek opodatkowania.