Dariusz Rosati

11. Forum Samorządowe w Kołobrzegu

Regiony dzięki unijnemu wsparciu dają świadectwo, że Unia Europejska nadal jest szansą dla Europy

„25 lat doświadczeń samorządu terytorialnego w Polsce – wyzwania na przyszłość. Regiony dla rozwoju Europejskiej Polityki Sąsiedztwa” to hasło 11. Forum Samorządowego, które odbyło się w dniach 23-24 czerwca w Kołobrzegu. Co roku konferencja gromadzi polskich i zagranicznych przedstawicieli wszystkich szczebli administracji publicznej oraz środowiska naukowego i gospodarczego. Organizatorami Forum są: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek oraz Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Edward Włodarczyk, we współpracy partnerskiej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Pierwszego dnia podjęty zostanie temat Europejskiej Polityki Sąsiedztwa w wymiarze regionalnym. Tego dnia goście Forum starali się również odpowiedzieć na pytanie, jak konkurować o inwestorów oraz jak wspierać lokalne firmy zainteresowane eksportem. Drugi dzień poświęcony był analizie ćwierćwiecza polskich samorządów oraz instrumentom finansowania inwestycji publicznych.

Podczas dyskusji podsumowano dotychczasowych doświadczeń, ale także poruszono temat obecnych i przyszłych wyzwań, zwłaszcza w obliczu finansowania działań samorządów z wykorzystaniem funduszy unijnych 2014-2020. Nowa perspektywa UE będzie jednym z wiodących zagadnień, podobnie jak kwestia promocji gospodarczej miast i regionów.

Profesor Dariusz Rosati zabrał głos w pierwszym panelu pt: "Sesja Plenarna czyli regiony dla rozwoju Europejskiej Polityki Sąsiedztwa":

"Tegoroczne Forum odbywa się w szczególnym momencie dla Polski i Europy. Polska pokonała ogromny dystans przez ostatnie ćwierć wieku. Symbolizujemy metaforę zielonej wyspy w Unii Europejskiej, która nie poddała się gospodarczym i ekonomicznym wstrząsom. PKB według siły nabywczej w Polsce wynosi już 60% w stosunku do Unii Europejskiej. Dużo lepiej wyglądają też płace, stąd w okresie następnego pokolenia Polska osiągnie poziom najbardziej zamożnych 15 krajów Unii Europejskiej. Integracja europejska odczuwa konsekwencje kryzysu ekonomicznego. 27 milionów osób w Unii Europejskiej jest bez pracy. Istnieją kraje, gdzie bezrobocie sięga nawet 25%. To podważyło zaufanie do instytucji europejskich, a część państw poddaje obecnie pod dyskusję sens dalszego udziału w unijnych strukturach. Regiony dzięki unijnemu wsparciu dają świadectwo, że Unia Europejska nadal jest szansą dla Europy"