Dariusz Rosati

Pytanie do Komisji w sprawie mechanizmu korygującego

Profesor Rosati zwrócił się do Komisji Europejskiej z pytaniem dot. wprowadzenia mechanizmu korygującego przez państwa członkowskie. Poniżej treść pytania:

Ustalenia Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej mają na celu wzmacniać filar gospodarczy Unii Gospodarczej i Walutowej poprzez wzmocnienie dyscypliny budżetowej i koordynacji polityk gospodarczych członków Unii Gospodarczej i Walutowej, jak również poprawę zarządzania strefą euro.

Zgodnie z art. 3 Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej, w przypadku stwierdzenia znacznych odchyleń od celu średniookresowego lub ścieżki dostosowawczej prowadzącej do tego celu, państwa członkowskie miały obowiązek wprowadzić do przepisów krajowych automatyczne mechanizmy korygujące, mające na celu skorygowanie odchyleń w określonym czasie. Przepisy, w których mechanizmy korygujące miały być zawarte, powinny, według art. 3, ust. 2 Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej, być wprowadzone w sposób wiążący i trwały, w miarę możliwości w randze konstytucyjnej lub w inny sposób gwarantujący pełne poszanowanie i przestrzeganie tych zasad w całym toku krajowych procedur budżetowych.

W związku z tym proszę Komisję o odpowiedź na następujące pytanie:

Czy państwa członkowskie wprowadziły ten mechanizm? Jeśli tak, to które państwa członkowskie je wprowadziły i w jakiej postaci?