Dariusz Rosati

Mechanizm warunkowości jest w użyciu

Komisja Europejska zapowiedziała wstrzymanie wypłat funduszy spójności dla Węgier na kwotę 7,5 mld €, o ile kraj nie wprowadzi przepisów zapobiegającym korupcji i gwarantujących przejrzystość i uczciwość w wydawaniu unijnych pieniędzy. Premier Orban natychmiast zadeklarował, że Węgry w ciagu najbliższych tygodni dostosują przepisy prawa do wymagań KE. Na Węgrzech nie padło ani jedno słowo krytyki pod adresem KE

Tym bardziej zdumiewa, że premier Morawiecki wyskoczył przed szereg i oburzył się że KE chce kontrolować prawidłowość wydawania środków unijnych przez kraje członkowskie.

Tymczasem Węgrzy uznali, że nie chcą tracić 7,5 mld €, i dlatego spełnią oczekiwania KE. Polski rząd natomiast każe nam umierać za Izbę Dyscyplinarną i gotów jest za to zapłacić 35 mld €. Z naszych pieniędzy.

Chcąc dalej kontrolować sądownictwo, aby zapewnić sobie bezkarność za łamanie prawa i rozmaite przekręty, rząd PiS wmawia nam, że Polska nie potrzebuje pieniędzy z KPO, i że sami damy sobie radę. To nie tylko skandaliczne lekceważenie potrzeb polskich rodzin, potrzeb naszego kraju, i to w czasach wielorakich zagrożeń. To, według mnie, po prostu ociera się o zdradę stanu.

Tak, polityka rządu PiS to polityka zdrady narodowej.

Autor: prof. Dariusz Rosati