Dariusz Rosati

Taśmy prawdy Prezesa Obajtka

Ujawnione nagrania rozmów pana Daniela Obajtka pokazują prezesa Orlenu w całkiem nowym świetle. Były wójt Pcimia - wychwalany przez PiS-owskich dygnitarzy jako geniusz i Napoleon polskiej gospodarki, Człowiek Wolności lizusowskiego tygodnika Sieci, Człowiek Roku Forum w Karpaczu i przyszły premier - oto ten gość okazuje się być wulgarnym prostakiem, oszustem i kłamczuchem.

Knajacki język i ciąg przekleństw lejący sie z ust Obajtka PiS tłumaczy zespołem Tourette’a (schorzenie psychiczne). Pal go sześć, niech sobie przeklina. Ale PiS oczywiście - zgodnie z zasadą że to wszystko „wina Tuska”, przypomina nagrania polityków PO u Sowy. To są idiotyczne wykręty, bo przecież rządy PiS miały rzekomo przynieść odnowę moralną. Miało być inaczej, a jest jeszcze gorzej.

Ale wulgarne słownictwo to najmniejszy problem PiS i samego Obajtka. Z dostępnych informacji wynika, że prezes Orlenu zlamał prawo, i to wielokrotnie. Po pierwsze, w czasie gdy był wójtem, zarządzał nielegalnie firmą TT Plast, będąc zapewne cichym wspólnikiem, co stanowi naruszenie ustawy o pracownikach samorządu. Po drugie, kłamał przed sądem zeznając pod przysięgą że nic go nie łączy w TT Plastem i że nie ma kontaktu z niejakim „Szymkiem”. Po trzecie, zataił nielegalne dochody w 2012r składając fałszywe oświadczenia majątkowe i podatkowe. I mowa tu o nieudokumentowanych dochodach w kwocie rzędu 900 tys zł w jednym tylko roku. I po czwarte współpracował z zorganizowaną grupą przestępczą wystawiając lewe faktury i działając na szkodę spółki swego wuja Romana Lisa.

W tych wszystkich sprawach do prokuratury trafiały doniesienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Prokuratura wszczęła dochodzenie, ale po dojściu PiS do władzy pan Ziobro w 2015r wstrzymał wszystkie postępowania, potem je umorzył.

Dodajmy teraz do tego cały katalog sprzecznych z prawem decyzji pana prezesa Obajtka z czasów gdy kierował Energą i Orlenem, w tym decyzje o zakupie Ruchu i Polska Presse - decyzje nie mające nic wspólnego z działalnością Orlenu i ewidentnie sprzeczne z interesem spółki. Ale w pełni zgodne z politycznym poleceniem partii z Nowogrodzkiej. Za to Obajtek odpowie przed sądem, mam nadzieję że już niedługo.

Tak działa państwo PiS. Krętacze i oszuści są pod ochroną prokuratury tak długo, jak długo posłusznie wykonują polecenia partii. Kolejne generacje PiS-owskich sługusów i wazeliniarzy dorabiają się na rozmaitych szwindlach kosztem majątku Skarbu Państwa.

A wszystko z Panem Bogiem na ustach i biało-czerwoną flagą w klapie.

Naprawdę czas pogonić tych panów Obajtków, Szumowskich, Banasiów, Rydzyków, i panią Pawłowicz. I rozliczyć ich za wszystkie te wszystkie afery - SKOK-i, Getback, KNF, PCK, CBA, za malwersacje w Funduszu Sprawiedliwości, w Polskiej Fundacji Narodowej, w komisji smoleńskiej. Wszyscy, którzy łamiąc prawo służyli tej niemoralnej, pazernej, zepsutej władzy, staną kiedyś przed sądem.

Autor: prof. Dariusz Rosati