Dariusz Rosati

Ranking POLITYKI

Profesor Rosati po raz kolejny znalazł się w gronie laureatów nagrody Polityka. Wielkie wyróżnienie, z jeszcze piękniejszym uzasadnieniem kapituły. Zachęcamy do zapoznania się z uzasadnieniem:

Dariusz Rosati (PO) – jego obecność w tym gronie może wydawać się zaskakująca, bowiem posłem był krótko, jedną niepełną kadencję, ale gdy nim był, wygrywał wszystko i zbierał najlepsze opinie. Jako przewodniczący komisji finansów publicznych nie miał sobie równych, a komplementami, które zbierał, można byłoby obdzielić wielu parlamentarzystów. „Nareszcie ta trudna komisja ma znakomitego przewodniczącego” – taka opinia królowała wśród sprawozdawców parlamentarnych, a przewodniczył jej w czasie trudnym, kiedy np. w atmosferze wielkich emocji zmieniano wiek emerytalny. Siłą Rosatiego były wiedza, doświadczenie i umiejętność mówienia o trudnych sprawach w sposób zrozumiały. Nie unikał polemik, ale były one zawsze merytoryczne, bez cienia demagogii, bez nadmiaru politycznego żaru, co nie znaczy, że nie bywały barwne. Wchodził w starcia, ale z wielką kulturą polityczną.

czytaj dalej

Prezentacja kandydatów Platformy Obywatelskiej

Aktywny dzień w województwie Zachodniopomorskim! W niedzielę 20 września w Kołobrzegu, Profesor Dariusz Rosati wziął udział w konwencji Platformy Obywatelskiej, podczas której zostali zaprezentowani kandydaci do Sejmu i Senatu z listy Koszalińskiej. Po konwencji gościł na powiatowo-gminnych dożynkach w Gwdzie Wielkiej. Nie zabrakło wielu konkursów i ciekawych nagród. Wyróżnienie w kategorii gmina roku otrzymała gmina Grzmiąca, symboliczny puchar wręczył Profesor Rosati.

W poniedziałek 21 września w budynku Starostwa Powiatowego w Gryficach Profesor Dariusz Rosati spotkał się z uczniami z Liceum Ogólnokształcącego Bolesława Chrobrego oraz licealistami z Liceum Ogólnokształcącego Czesława Miłosza. Spotkanie zostało podzielone na dwie części, wykładową oraz dyskusyjną. Po ciekawym wstępie przyszedł czas na pytania, jak się okazało nie zawsze najłatwiejsze. Przede wszystkim dotyczyły pozycji Polski w Unii Europejskiej oraz sprawy bieżące. Spotkaniu towarzyszyli Poseł na Sejm RP Konstanty Tomasz Oświęcimski, Starosta Powiatu Gryfickiego Kazimierz Sać oraz Burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł. Po południu Profesor Rosati wziął udział w Baltic Business Forum.

czytaj dalej

Odpowiedź udzielona przez komisarza Pierre'a Moscoviciego

Zgodnie ze swoją zapowiedzią przedstawioną w strategii dotyczącej jednolitego rynku cyfrowego z dnia 6 maja 2015 r. Komisja podejmuje już działania, aby zminimalizować obciążenia związane z transgranicznym handlem elektronicznym wynikające z różnic w systemach podatku VAT, zapewnić równe warunki działania unijnym przedsiębiorcom oraz zagwarantować, że dochody z podatku VAT trafią do państwa członkowskiego konsumenta. 

W związku z tym w 2016 r. Komisja przedstawi wniosek w sprawie modernizacji systemu podatku VAT w odniesieniu do transgranicznego handlu elektronicznego. Wniosek ten obejmie zagadnienia, takie jak: rozszerzenie systemu minipunktów kompleksowej obsługi ds. podatku VAT na transgraniczne dostawy dóbr materialnych, zniesienie zwolnienia przy wwozie małych partii towarów, stosowanie zasad kraju pochodzenia, w tym wymogów dotyczących fakturowania, przechowywania danych i audytów, oraz wprowadzenie progu zwolnienia z podatku VAT dla przedsiębiorstw typu start-up w odniesieniu do transakcji sprzedaży w UE. 

W ramach prac przygotowawczych nad przyszłym wnioskiem planowana jest analiza ex post wdrożenia zmian z 2015 r. dotyczących podatku VAT. Na wrzesień 2015 r. przewidziano konsultacje społeczne, dzięki którym przedsiębiorstwa otrzymają możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami oraz poinformowania o wszelkich problemach, z jakimi się spotkały. Konsultacje zostaną ogłoszone na specjalnej stronie internetowej poświęconej tej inicjatywie(1) na portalu DG TAXUD. 

 

Ponadto w ramach osobnego szerzej zakrojonego przeglądu procedury szczególnej dla MŚP rozpoczęto przygotowania do oceny funkcjonowania obecnego systemu, aby określić możliwe warianty reformy. W ramach wspomnianego przeglądu zostanie zbadana zarówno skuteczność obowiązujących krajowych progów zwolnienia z VAT w kontekście systemu VAT opartego na miejscu przeznaczenia, jak również możliwe sposoby zmniejszenia obciążeń dla przedsiębiorstw podlegających VAT.

czytaj dalej

Wystąpienie dot. szybszego ukończenia negocjacji nad umową TTIP

Podczas swojego poniedziałkowego wystąpienia na sesji plenarnej, Profesor Dariusz Rosati zwrócił uwagę, że 29 czerwca Prezydent Obama podpisał dokument dotyczący tzw. Trade Promotion Authority (TPA), który to umożliwia Prezydentowi negocjacje umów handlowych i następnie przesłanie ich do Kongresu na proste głosowanie "za" lub "przeciw". Profesor Rosati podkreślił, że TPA to także wielka szansa i ułatwienie dla Unii Europejskiej. Wezwał on, w związku z tym, Parlament Europejski i Komisję Europejską to zauważenia i wykorzystania szansy, jaką daje TPA, by szybciej ukończyć negocjacje nad ambitną umową TTIP.

czytaj dalej

Debata dot. Paktu na rzecz Stabilności i Wzrostu

Podczas środowej debaty na temat przejrzystości stosowania Paktu na rzecz Stabilności i Wzrostu (Stability and Growth Pact) profesor Dariusz Rosati podkreślił, że jest on ważnym instrumentem gwarantującym zachowanie przez państwa członkowskie dyscypliny budżetowej. Zauważył jednak, że ani posłowie ani państwa członkowskie nie są zadowolone ze stosowania tego paktu. Jego zdaniem należałoby zwrócić uwagę na dodanie do już istniejących reguł dyscypliny fiskalnej inne wskaźniki takie jak np. stosunek długu do PKB.

czytaj dalej