Dariusz Rosati

Zgłoś się na płatny staż w Brukseli

Staż przeznaczony jest dla osób ze wszystkich kierunków studiów, przy czym preferowani będą studenci na i po kierunkach związanych z działalnością profesora Rosatiego w Parlamencie Europejskim. Ponadto osoby ubiegające się o staż powinny być szczególnie zainteresowane tematyką Unii Europejskiej i wykazywać się aktywnością w ramach uczelni wyższej (wysokie wyniki w nauce) i poza nią (dodatkowa działalność).

Kandydaci na staż:

- muszą posiadać obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej i mieszkać na terenie województwa zachodniopomorskiego lub lubuskiego.

- muszą mieć ukończony 18. rok życia w chwili rozpoczęcia stażu, preferowani będą absolwenci studiów licencjackich

- muszą posiadać biegłą znajomość języka angielskiego

- miłe widziana znajomość francuskiego, albo niemieckiego w stopniu komunikatywnym

Staż w biurze poselskim w Brukseli jest płatny i trwa 1 miesiąc, przy czym może zostać skrócony, lub przedłużony w wyjątkowych sytuacjach. Aby aplikować na staż należy wysłać swoje CV na adres email: dariusz.rosati@europarl.europa.eu

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 2 grudnia 2015 r.

czytaj dalej

Debata w sprawie pakietu związanego z europejskim semestrem

Podczas wczorajszej debaty na sesji plenarnej w Brukseli, Profesor Rosati podkreślił, że jest zadowolony, że Parlament Europejski przeprowadza debatę na temat Europejskiego Semestru i Rocznej Analizy Wzrostu, mając nadzieję, że debata ta będzie miała wpływ na dokument wydany przez Komisję. Zgodził on się z Komisarzem Dombrovskisem, że konsolidacja finansowa, inwestycje i reformy strukturalne są rozwiązaniem dla kryzysu w UE. Profesor Rosati ponadto podkreślił, że Komisja Europejska podejmując kolejne działania w sprawach ekonomicznych nie może ignorować nowych zagrożeń takich jak niski wzrost w Chinach czy zagrożenia geopolityczne.

czytaj dalej

Pytanie do Komisji dot. pomocy humanitarnej dla Ukrainy

Profesora Dariusz Rosati zwrócił się z pytaniem do Wiceprzewodniczącej Komisji/Wysokiej Przedstawicielki Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa w sprawie planów dot. sytuacji humanitarnej na Ukrainie.

Według informacji podanych przez należącą do Komisji DG ECHO około 1,41 miliona mieszkańców Ukrainy to osoby wewnętrznie przesiedlone, natomiast 1,1 miliona osób zostało uchodźcami do sąsiednich krajów. Biorąc również pod uwagę, że około 5 milionów osób na Ukrainie potrzebuje pomocy humanitarnej, oraz że dostęp do tej pomocy staje się coraz bardziej utrudniony w niektórych częściach wschodniej Ukrainy, można spodziewać się, że w przypadku dalszej eskalacji wojny hybrydowej na Ukrainie wzrośnie liczba uchodźców z tego kraju.

1. Czy Wiceprzewodnicząca Komisji/Wysoka Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa ma szczegółowe plany w związku z możliwym masowym napływem uchodźców spoza wschodnich granic UE? Jeżeli tak, to jakie?

2. Czy Wiceprzewodnicząca Komisji/Wysoka Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa planuje zwiększyć pomoc humanitarną dla Ukrainy?

czytaj dalej

Komisja poszerza możliwości dla konsumentów i przedsiębiorstw

W czasie posiedzenia Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów, w której zasiada Profesor Rosati, Komisarz Bieńkowska zaprezentowała przygotowany przez siebie i swoje służby Komunikat w sprawie Usprawniania Jednolitego Rynku. Dokument ten skupia się na trzech priorytetach: 

-Tworzeniu szans dla konsumentów, specjalistów i przedsiębiorstw,

-zachęceniem i umożliwieniem modernizacji i innowacji, których potrzebuje Europa,

-zapewnieniem praktycznych rezultatów, które przynoszą korzyści konsumentom i przedsiębiorstwom w ich życiu codziennym.

Komunikat ten jest ściśle związany z innmi inicjatywami Komisji Junckera, takimi jak Jednolity Rynek Cyfrowy, Unia Energetyczna, Unia Rynków Kapitałowych, etc. Zachęcamy do zapoznania się z nową inicjatywą Komisji

Http://goo.gl/yDhVBP

czytaj dalej

Wizyta w okręgu

Wczoraj odbyliśmy dyżur poselski w Gorzowie Wielkopolskim z Posłanką na Sejm RP Krystyną Sibińską, a dzisiaj wzięliśmy udział w zakończeniu kolejnego etapu inwestycji firmy Bridgestone w Stargardzie Szczecińskim i spotkaniu z uczniami Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie. Na sam koniec dnia odbyło się spotkanie w naszym szczecińskim biurze, wraz z całym zespołem z Polski i Brukseli debatowaliśmy nad strategią działania na najbliższy rok.

Firma Bridgestone to największy na świecie producent opon i wyrobów z gumy. Dziś zakończył rozbudowę fabryki opon w Stargardzie Szczecińskim. Efektem wartej 120 mln euro inwestycji jest zwiększenie produkcji do 3.600 opon dziennie, uruchomienie nowej linii do produkcji 1.700 pasów bieżnika na dobę i stworzenie 170 nowych miejsc pracy. Rozbudowa zakładu umożliwiła zwiększenie zatrudnienia do poziomu 835 pracowników. Fabryka w Stargardzie Szczecińskim jest jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych japońskiego koncernu. Na powierzchni 147.000 m² produkowane są wysokiej jakości opony do samochodów ciężarowych i autobusów.

Kolejnym punktem wizyty w okręgu było spotkanie z uczniami Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie. W trakcie spotkania uczniowie mówili, co im się podoba, a co nie w Unii Europejskiej. Pan profesor wyjaśniał, dopowiadał, polemizował. Okazało się, że młodzież widzi więcej plusów niż minusów naszej przynależności do Unii. Uczniów interesowała kwestia przyjęcia waluty euro przez Polskę, sprawy związane z uchodźcami, a także pakiet klimatyczny. Kolejnym poruszonym tematem były elektrownie atomowe. Pan profesor przedstawił pozytywy i negatywy budowy takich elektrowni. Zwrócił też uwagę na potrzebę obniżania kosztów energii, a jest to możliwe dzięki źródłom odnawialnym.  

czytaj dalej