Dariusz Rosati

Zgłoś się na płatny staż w Brukseli

Znów przyjmujemy aplikacje na płatny staż w naszym biurze poselskim w ?#‎Bruksela! Może to coś dla Ciebie? Aplikuj!

Staż przeznaczony jest dla osób ze wszystkich kierunków studiów, przy czym preferowani będą studenci na i po kierunkach związanych z działalnością profesora Rosatiego w Parlamencie Europejskim. Ponadto osoby ubiegające się o staż powinny być szczególnie zainteresowane tematyką Unii Europejskiej i wykazywać się aktywnością w ramach uczelni wyższej (wysokie wyniki w nauce) i poza nią (dodatkowa działalność).

Kandydaci na staż:

- muszą posiadać obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej i mieszkać na terenie województwa zachodniopomorskiego lub lubuskiego,

- muszą mieć ukończony 18. rok życia w chwili rozpoczęcia stażu, preferowani będą absolwenci studiów licencjackich,

- muszą posiadać biegłą znajomość języka angielskiego,

- miłe widziana znajomość francuskiego, albo niemieckiego w stopniu komunikatywnym,

Staż w biurze poselskim w Brukseli jest płatny i trwa 1 miesiąc, przy czym może zostać skrócony, lub przedłużony w wyjątkowych sytuacjach. Aby aplikować na staż należy wysłać swoje CV na adres email: dariusz.rosati@europarl.europa.eu

 Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 26 lutego 2016r.

czytaj dalej

Raport z sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego

Raport roczny Europejskiego Banku Centralnego za rok 2015. Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi bronił decyzji dotyczących polityki monetarnej EBC, mówiąc że Bank zrewiduje swoje stanowisko w marcu i  przyznając, że perspektywy inflacji z grudnia 2015 były zbyt różowe.

Polityka pieniężna EBC słusznie koncentruje się na przywróceniu stabilności cen i przyczynianiu się do stopniowego ożywienia gospodarczego w strefie euro. Niekonwencjonalne środki, takie jak program zakupu aktywów i ujemne oprocentowanie depozytów, był na ogół skuteczne, choć nieco spóźnione. Gdyby zostały wprowadzone wcześniej, wyniki byłyby zapewne lepsze. Ale to nie jest krytyka, panie Draghi, gdyż jestem w pełni świadomy ograniczeń politycznych, a szczególnie silnego sprzeciwu ze strony niektórych członków Rady Prezesów.

Decyzja Komisji przyjęta w sprawie pakietu dotyczącego podatku od osób prawnych. Komisja Europejska proponuje, aby dostosować przepisy podatkowe we wszystkich 28 krajach UE w celu skutecznej walki z agresywnymi praktykami podatkowymi dużych przedsiębiorstw.

Unikanie podatków przez firmy  powoduje uszczuplenie dochodów budżetowych w państwach członkowskich i jest źródłem nieuczciwej konkurencji między firmami. Próby rozwiązania tego problemu przez poszczególne państwa nie przynoszą rezultatów. Z zadowoleniem witam propozycję KE, aby radykalnie ograniczyć skalę tego zjawiska poprzez przyjęcie pakietu legislacyjnego obejmującego projekt dyrektywy przeciwko unikaniu opodatkowania i projekt nowelizacji dyrektywy o współpracy administracyjnej. Muszą one jednak być zgodne z traktatami, a zwłaszcza z zasadami subsydiarności i proporcjonalności – nie może być mowy o harmonizacji stawek opodatkowania. 

czytaj dalej

Pytanie do Komisji w sprawie programu INTERREG V A

Na stronie Parlamentu Europejskiego opublikowane zostało pytanie Profesora Rosatiego do Komisji Europejskiej w sprawie dofinansowania Funduszu Małych Projektów w ramach programu #‎INTERREG V A (to właśnie ten polsko-niemiecki program operacyjny, w sprawie którego organizowaliśmy konferencję we Frankfurcie nad Odrą ok. rok temu). Jako że doszły nas słuchy, iż Fundusz ten może być zmieniany, pytanie wraz z nami zadał niemiecki europoseł, Chadek z regionu przygranicznego - Pan Werner Kuhn.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym pytaniem pisemnym do Komisji pod poniższym linkiem!

czytaj dalej

Automatyczna wymiana informacji pomiedzy organami podatkowymi w zakresie sprawozdawczosci z podzialem na poszczegolne kraje

Profesor Rosati został sprawozdawcą do rewizji dyrektywy o tytule: "Automatyczna wymiana informacji pomiędzy organami podatkowymi w zakresie sprawozdawczości z podziałem na poszczególne kraje". Sprawy podatkowe i unikanie płacenia podatków są bowiem aktualnie jednymi z istotniejszych spraw, którymi zajmuje się Komisja Europejska jeśli chodzi o kwestie ekonomiczno-monetarne.

czytaj dalej

Profesor Rosati członkiem FAWG

Kolejne ważne zadanie przed nami! Profesor Rosati przed chwilą został wybrany jako jeden z 12 Posłów Europejskiej Partii Ludowej uczestniczących w pracach Financial Assistance Working Group ?#‎FAWG. Będziemy śledzić realizację programów pomocy finansowej przyznanych państwom członkowskim czyli m.in. Grecja

czytaj dalej