Grupa EPL

Pytanie do Komisji dot. uniwersalnych ładowarek do telefonów

Zadaliśmy dziś pytanie Komisji Europejskiej dotyczące kompatybilności wszystkich telefonów komórkowych dostępnych na rynku UE z uniwersalną ładowarką. W 2010r. Komisja Europejska uznała micro-USB za oficjalny standard ładowania urządzeń przenośnych. Niestety jak wiadomo jedynym producentem, który się nie dostosował był Apple. Co więcej, dla modelu iPhone 5 gigant zmienił złącze na nowe, przez co użytkownicy musieli również zmienić ładowarkę w przypadku zakupu nowej wersji telefonu. Adaptery, które sprzedaje Apple nie są do końca dobrym rozwiązaniem, gdyż są dodatkowym elementem zwiększającym ilość elektrośmieci, których sama Europa produkuje rocznie ok. 51 000 ton. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy zgadzacie się, że dla wszystkich telefonów komórkowych obecnych na naszym rynku powinna istnieć jedna uniwersalna ładowarka?

czytaj dalej

Quiz wiedzy o UE - część IV (Odpowiedzi)

Za nami kolejna edycja Quizu wiedzy o Unii Europejskiej. Już ponad 400 osób wzięło udział w naszej zabawie. W czwartej edycji najwięcej trudności sprawiło Państwu odpowiedzenie na pytanie w jakich kwestiach do Komisji Europejskiej zwracał się prof. Dariusz Rosati. Przed grudniowym quizem polecamy odwiedzenie parlamentarnej strony (https://goo.gl/hEeun6) na której możecie Państwo sprawdzić treść wszystkich interpelacji.

W tym miesiącu zestawy gadżetów trafiają do:

Patryk Żmudzki, Andrzej Zieliński, Arkadiusz Barański

czytaj dalej

Co robi Grupa EPL w Parlamencie Europejskim

Dzięki zaangażowaniu Grupy EPL w Parlamencie Europejskim powołano Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych, tzw. plan szefa KE Jean-Claude'a Junckera. Funkcjonowanie EFIS w Polsce daje możliwości do rozwoju polskiej gospodarki poprzez m.in. wzrost liczby inwestycji oraz poprawę infrastruktury. Lista potencjalnych projektów rządowych do wsparcia w ramach EFIS zakłada kilka projektów z Pomorza Zachodniego i Ziemi Lubuskiej m.in. Budowę głębokowodnych przystani w portach Świnoujście i Szczecin, Instalację do produkcji propylenu metodą PDH z infrastrukturą w Policach.

czytaj dalej

W kierunku ostatecznego systemu VAT i zwalczania oszustw związanych z VAT (debata)

Obecny system VAT w całej UE jest nadmiernie skomplikowany, z mnóstwem stawek VAT i zwolnień, które wprowadzają niepotrzebne obciążenia dla przedsiębiorstw uczestniczących w handlu transgranicznym. Dodatkowo otwierają szerokie możliwości oszustw VAT w ramach jednolitego rynku.

Według oceny Komisji, w 2014 roku "luka VAT" została oszacowana na około 160 miliardów euro.

Te ogromne straty poniesione przez państwa członkowskie wymagają szybkich i ambitnych działania mających na celu rozwiązanie oszustw związanych z VAT. Należy skupić się na trzech priorytetach.

Po pierwsze, powinniśmy zmniejszyć ilość towarów, które korzystają z obniżonych stawek VAT w całej UE. Po drugie, w dłuższej perspektywie, powinniśmy wprowadzić stopniową harmonizację krajowych stawek VAT w ramach jednolitego rynku. Po trzecie, UE powinna podjąć kroki zmierzające do rozwiązania oszustw podatkowych pochodzących z tak zwanych "carrousel schemes"

czytaj dalej

Dostęp organów podatkowych do informacji dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy

Wystąpienie na temat sprawozdania Parlamentu Europejskiego w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Prof. Rosati jako członek ECON oraz koordynator komisji PANA podkreślił, że praktyki kryminalne w obszarze fiskalnym są transgraniczne i mogą być dobrze opanowane tylko przez współpracę transgraniczną. Tylko bliska kooperacja na szczeblu globalnym i unijnym, pozwoli, aby nie dochodziło do takich rewelacji jak np. kwity z Panamy

czytaj dalej