Grupa EPL

Europejskie Forum Nowych Idei

„Globalizm, bilateralizm, patriotyzm gospodarczy? Wyzwania dla społeczeństw i biznesu” - pod takim hasłem odbyło się tegoroczna edycja Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) 2017. Organizatorzy stawiają pytanie czy mamy do czynienia ze „Światem na Nowo”, a dyskusje Forum toczyć się będą wokół trzech głównych kontekstów: globalnego, europejskiego oraz biznesowego. Uczestnikami tegorocznego EFNI będą też m.in. komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska i Michel Barnier – główny negocjator ze strony unijnej ws. Brexitu. W Forum udział wziął prof. Dariusz Rosati.

czytaj dalej

Europejska Gra Miejska w Kołobrzegu

Europejska Gra Miejska w Kołobrzegu. Od samego rana ponad 50 uczestników zmagało się z zadaniami. Zespoły po dokonaniu rejestracji i odebraniu pakietów startowych, otrzymały podpowiedzi, które były niezbędne do odnalezienia punktów kontrolnych, gdzie wykonywały zadania z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej, wykorzystania funduszy europejskich i programów unijnych. Najlepsza drużyna w nagrodę pojedzie na wyjazd studyjny do Brukseli.

czytaj dalej

Pakiet Usługowy

W środę odbyło się wysłuchanie publiczne Grupy EPL na temat pakietu usługowego przedstawionego przez Komisję Europejską w styczniu 2017 roku. W ramach pakietu KE przyjęła cztery propozycje: nową europejską e-kartę usług; ocenę proporcjonalności krajowych przepisów dotyczących usług świadczonych w ramach wolnych zawodów; wytyczne na temat krajowych reform w zakresie regulacji zawodów oraz lepsze zasady w zakresie powiadamiania o projektach przepisów krajowych w dziedzinie usług. Podstawowym celem pakietu usługowego jest ułatwienie przedsiębiorcom i wykwalifikowanym specjalistom świadczenie usług poza krajem swojego pochodzenia. Podczas wysłuchania publicznego posłowie, KE oraz zaproszeni przedstawiciele sektora usługowego dyskutowali na temat rzeczywistej wartości dodanej europejskiej e-karty usług, a także w jak sposób ulepszyć inne propozycje KE. Sprawozdawcą cieniem do dyrektywy dot. e-karty z ramienia Grupy EPL jest prof. Dariusz Rosati.

czytaj dalej

Apel do Prawa i Sprawiedliwości

Po sierpniowej nawałnicach, Rząd PiS niestety nie stanął na wysokości zadania. Także teraz - gdy jako Polska mamy możliwość uzyskania dodatkowych funduszy na naprawienie szkód po nawałnicy - koszty są zaniżane, by z należnej nam pomocy UE nie skorzystać.

Potrzebna jest tylko inicjatywa Rządu. Wraz z koleżankami i kolegami Platforma Obywatelska w Parlamencie Europejskim apelujemy do rządu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie podjęcia odpowiednich kroków.

Z naszej strony - w imieniu największej grupy politycznej (Grupa EPL) w PE - obiecujemy szybką i dobrą współpracę z Komisją Europejską oraz niezwłoczne rozpatrzenie wniosku w Parlamencie Europejskim!

To nie czas na obrażanie się na UE, gdy Unia Europejska chce wykazać się w stosunku do nas solidarnością. Polakom, mieszkańcom Pomorza i Kujaw, należy się ta pomoc!

Czekamy na działania ze strony Premier Szydło oraz Rządu RP! Pełna wersja stanowiska

czytaj dalej

"Gdy trwoga, to do Platformy"

Głęboko mylą się ci, którzy oskarżają PO, że jest jedynie anty-PiS-em. Walka z partią Kaczyńskiego jest po prostu obecnie najwyższym priorytetem, tak jak gaszenie pożaru w domu jest zawsze ważniejsze od dyskusji o nowym systemie czujników przeciwpożarowyc

Zachęcamy do zapoznania się tekstem prof. Rosatiego, który ukazał się na łamach Gazety Wyborczej.

„Wyborcza” nie rozpieszcza Platformy Obywatelskiej. Najpierw Jacek Żakowski grozi, że będzie głosować na PiS, jeśli PO nie zmieni swojego liberalnego podejścia do polityki ekonomicznej, i dodaje, że woli „brunatny dramat od czarnej katastrofy” („PO brzytwy się chwyta”). Następnie Marek Beylin, głęboko rozczarowany obecnymi liderami PO i Nowoczesnej, ogłasza casting na nowego przywódcę opozycji i daje do zrozumienia, że marzy mu się ktoś liberalno-lewicowy, spoza obecnego establishmentu, najlepiej ktoś taki jak Macron („Co zamiast IV RP”, 1-2 lipca). Beylin krzywi się także na Donalda Tuska, twierdząc, że symbolizuje zużytą Platformę i kojarzy się z Polską, którą wyborcy odrzucili dwa lata temu.

czytaj dalej