Dariusz Rosati

Prezentacja raportu OECD nt wzrostu gospodarczego

Raport chwali nas za reformę emerytalną, za wydłużenie wieku i ograniczenie przywilejów, ale zwraca uwagę również na niedociągnięcia

Dzisiaj odbyła się konferencja organizowana przez EPRS razem z OECD w Parlamencie Europejskim. Była to brukselska prezentacja dużego, corocznego raportu OECD 'Going for Growth', który pisany jest na zamówienie G20. Przedstawiony raport zawiera rekomendacje zmian w polityce gospodarczej i społecznej dla 34 państw członkowskich tej organizacji, które mają pomóc w przyspieszeniu wzrostu gospodarczego i tworzeniu nowych miejsc pracy. Poseł Rosati wypowiadał się o sytuacji gospodarczej i politycznej w EU w kontekście raportu OECD.

Według raportu Polska powinna zmniejszyć bariery biurokratyczne dla tworzenia nowych firm, usprawnić prawo o bankructwie, dokończyć deregulację wolnych zawodów, zacząć wycofywać się z przywilejów emerytalnych, zmniejszyć koszta pracy, polepszyć edukację przedszkolną i zawodową, kontynuować prywatyzację przedsiębiorstw w takich sektorach jak górnictwo i przemysł chemiczny oraz zapewnić sprawne zarządzanie przedsiębiorstwami państwowymi.

Link do raportu: http://www.oecd.org/economy/ambitious-reforms-can-create-a-growth-path-that-is-both-strong-and-inclusive.htm
czytaj dalej

Roczna analiza wzrostu gospodarczego na rok 2015

We wtorek komisja spraw gospodarczych i walutowych będzie głosowała sprawozdanie nt. "Europejskiego semestru na rzecz koordynacji polityki gospodarczej: roczna analiza wzrostu gospodarczego na rok 2015", którego autorem jest europoseł Dariusz Rosati. Roczna analiza wzrostu gospodarczego Komisji Europejskiej rozpoczyna coroczną koordynację polityk gospodarczych pomiędzy państwami członkowskimi. Grupa EPL wspiera zintegrowane podejście Komisji w trzech głównych filarach, które mają na celu pobudzenie inwestycji prywatnych i publicznych oraz promowanie reform strukturalnych i konsolidacji fiskalnej.

czytaj dalej

Odpowiedź komisarza na interpelacje dot. projektu budowy gazociągu południowego

Odpowiedź udzielona przez komisarza Miguela Ariasa Canetę w imieniu Komisji na interpelacje Profesora Dariusza Rosatiego dot. projektu budowy gazociągu południowego (South Stream)

1. Jakie są aktualne plany dotyczące południowego korytarza gazowego, mając na uwadze, że wycofał się jego główny konkurent (South Stream)?

1. Komisja przyjmuje do wiadomości podjętą przez Rosję decyzję o wstrzymaniu projektu. Komisja zdecydowanie popiera integrację rynków gazu Europy Południowo-Wschodniej, włącznie z Bułgarią, w szczególności poprzez tworzenie niezbędnej infrastruktury i realizację projektów regionalnych. Poparcie to znalazło niedawno potwierdzenie we wspólnym oświadczeniu z dnia 9 grudnia 2014 r. złożonym przez siedem państw członkowskich z regionu Europy Południowo-Wschodniej i wiceprzewodniczącego Maroša Šefčoviča, w którym zapowiedziano powołanie grupy roboczej wysokiego szczebla. Posiedzenie założycielskie grupy miało miejsce w Sofii w dniu 9 lutego 2015 r. Jej celem jest opracowanie do czerwca 2015 r. planu działania określającego najważniejsze transgraniczne projekty w zakresie dywersyfikacji szlaków i źródeł dostaw energii w regionie wraz z planem działań na rzecz ich realizacji(1). Co do projektu południowego korytarza gazowego Komisja popiera jego realizację i z optymizmem obserwuje postępy w tej dziedzinie.

2. Jak Komisja zamierza zapewnić stabilne i zróżnicowane dostawy gazu?

2. Biorąc pod uwagę aktualne wyzwania, Jean-Claude Juncker wyjaśnił swój zamiar priorytetowego traktowania w nadchodzących latach budowy stabilnej unii energetycznej z perspektywiczną polityką w kwestii zmiany klimatu. Bezpieczeństwo energetyczne będzie stanowiło kluczowy element tej inicjatywy. Komisja określiła swoje priorytety w zakresie zapewnienia stabilnych i zróżnicowanych dostaw gazu w europejskiej strategii bezpieczeństwa energetycznego z dnia 28 maja 2014 r.(2), jak również w komunikacie w sprawie testów warunków skrajnych opublikowanym w dniu 16 października 2014 r.(3)

3. Jakie jest stanowisko Komisji w sprawie propozycji prezydenta Putina dotyczącej zbudowania węzła gazowego na granicy między Turcją i Grecją?

3. Komisja zdecydowanie popiera tworzenie centrów handlu gazem, które mogą odegrać ważną rolę w rozwoju regionalnych rynków gazu. Warunki wstępne dla funkcjonalnych węzłów gazowych to: odpowiednia infrastruktura, przejrzystość, odpowiednia płynność i niedyskryminacyjny dostęp do dostawców i klientów.

czytaj dalej

Profesor Dariusz Rosati w Gorzowie Wielkopolskim

W Gorzowie Wielkopolskim Profesor Rosati spotkał się z gorzowskim starostą, Panią Małgorzatą Domagałą, gdzie poruszany był m.in. temat szpitala w Kostrzynie nad Odrą. Spotkania z wiceprezydentem Gorzowa Wlkp. Panem Łukaszem Marcinkiewiczem i wojewodą Lubuskim Katarzyną Osos były równie merytoryczne. Nowy tabor tramwajowy, czy stan wałów przeciwpowodziowych to tylko część z poruszanych tematów. Zbieraliśmy też podpisy pod kandydaturą Prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby następnie udać się do Strzelec Krajeńskich, gdzie priorytetem jest budowa obwodnicy.

czytaj dalej

Wizyta w Zielonej Górze

Wczoraj w województwie Lubuskim Profesor Rosati odbył szereg spotkań i wizyt w Zielonej Górze i okolicac.Merytoryczna dyskusja z przedstawicielami Zrzeszenia Gmin województwa Lubuskiego o rozwoju gospodarczym i deklaracja pełnego wsparcia dla rozwoju inwestycyjnego na Ziemi Lubuskiej, wkopanie kamienia węgielnego w Parku Technologicznym pod kolejną, realizowaną już inwestycją, czy wizyta na Uniwersytecie Zielonogórskim, to tylko niektóre z punktów programu.

czytaj dalej