Dariusz Rosati

11. Forum Samorządowe w Kołobrzegu

Regiony dzięki unijnemu wsparciu dają świadectwo, że Unia Europejska nadal jest szansą dla Europy

„25 lat doświadczeń samorządu terytorialnego w Polsce – wyzwania na przyszłość. Regiony dla rozwoju Europejskiej Polityki Sąsiedztwa” to hasło 11. Forum Samorządowego, które odbyło się w dniach 23-24 czerwca w Kołobrzegu. Co roku konferencja gromadzi polskich i zagranicznych przedstawicieli wszystkich szczebli administracji publicznej oraz środowiska naukowego i gospodarczego. Organizatorami Forum są: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek oraz Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. Edward Włodarczyk, we współpracy partnerskiej z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Pierwszego dnia podjęty zostanie temat Europejskiej Polityki Sąsiedztwa w wymiarze regionalnym. Tego dnia goście Forum starali się również odpowiedzieć na pytanie, jak konkurować o inwestorów oraz jak wspierać lokalne firmy zainteresowane eksportem. Drugi dzień poświęcony był analizie ćwierćwiecza polskich samorządów oraz instrumentom finansowania inwestycji publicznych.

Podczas dyskusji podsumowano dotychczasowych doświadczeń, ale także poruszono temat obecnych i przyszłych wyzwań, zwłaszcza w obliczu finansowania działań samorządów z wykorzystaniem funduszy unijnych 2014-2020. Nowa perspektywa UE będzie jednym z wiodących zagadnień, podobnie jak kwestia promocji gospodarczej miast i regionów.

Profesor Dariusz Rosati zabrał głos w pierwszym panelu pt: "Sesja Plenarna czyli regiony dla rozwoju Europejskiej Polityki Sąsiedztwa":

"Tegoroczne Forum odbywa się w szczególnym momencie dla Polski i Europy. Polska pokonała ogromny dystans przez ostatnie ćwierć wieku. Symbolizujemy metaforę zielonej wyspy w Unii Europejskiej, która nie poddała się gospodarczym i ekonomicznym wstrząsom. PKB według siły nabywczej w Polsce wynosi już 60% w stosunku do Unii Europejskiej. Dużo lepiej wyglądają też płace, stąd w okresie następnego pokolenia Polska osiągnie poziom najbardziej zamożnych 15 krajów Unii Europejskiej. Integracja europejska odczuwa konsekwencje kryzysu ekonomicznego. 27 milionów osób w Unii Europejskiej jest bez pracy. Istnieją kraje, gdzie bezrobocie sięga nawet 25%. To podważyło zaufanie do instytucji europejskich, a część państw poddaje obecnie pod dyskusję sens dalszego udziału w unijnych strukturach. Regiony dzięki unijnemu wsparciu dają świadectwo, że Unia Europejska nadal jest szansą dla Europy"

czytaj dalej

Pytanie do Komisji w sprawie mechanizmu korygującego

Profesor Rosati zwrócił się do Komisji Europejskiej z pytaniem dot. wprowadzenia mechanizmu korygującego przez państwa członkowskie. Poniżej treść pytania:

Ustalenia Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej mają na celu wzmacniać filar gospodarczy Unii Gospodarczej i Walutowej poprzez wzmocnienie dyscypliny budżetowej i koordynacji polityk gospodarczych członków Unii Gospodarczej i Walutowej, jak również poprawę zarządzania strefą euro.

Zgodnie z art. 3 Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej, w przypadku stwierdzenia znacznych odchyleń od celu średniookresowego lub ścieżki dostosowawczej prowadzącej do tego celu, państwa członkowskie miały obowiązek wprowadzić do przepisów krajowych automatyczne mechanizmy korygujące, mające na celu skorygowanie odchyleń w określonym czasie. Przepisy, w których mechanizmy korygujące miały być zawarte, powinny, według art. 3, ust. 2 Traktatu o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Walutowej, być wprowadzone w sposób wiążący i trwały, w miarę możliwości w randze konstytucyjnej lub w inny sposób gwarantujący pełne poszanowanie i przestrzeganie tych zasad w całym toku krajowych procedur budżetowych.

W związku z tym proszę Komisję o odpowiedź na następujące pytanie:

Czy państwa członkowskie wprowadziły ten mechanizm? Jeśli tak, to które państwa członkowskie je wprowadziły i w jakiej postaci?

czytaj dalej

Debata dot. Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa Energetycznego

Podczas wtorkowej debaty na temat Europejskiej Strategii Bezpieczeństwa Energetycznego, Prof. Rosati krytycznie odniósł się do końcowej wersji raportu posła Saudargasa. Podkreślił on, że dokument ten zbyt jednostronnie koncentruje się na zielonej energii, a nie zwraca właściwej uwagi na tradycyjne źródła energii - takie jak węgiel - które powinny nadal mieć wpływ na zapewnienie Unii Europejskiej bezpieczeństwa energetycznego. Zaznaczył on jednak, że sprawozdawca celnie podkreślił potrzebę uniezależniania UE od zewnętrznych dostawców energii - w tym przede wszystkim Rosji.

Pełna treść wystąpienia prof. Dariusza Rosatiego:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+CRE+20150609+ITEM-010+DOC+XML+V0//EN&language=en&query=INTERV&detail=2-539-000

czytaj dalej

Debata o aktualnych stosunkach między UE a Rosją

Podczas debaty plenarnej w Strasburgu na temat stosunków EU-Rosja Profesor Rosati podkreślił, że wobec Rosji państwa członkowskie muszą być zjednoczone, gdyż tylko to gwarantuje sukces europejskiej polityki zagranicznej. Ponadto, zaapelował on o utrzymanie sankcji wobec Moskwy, aż Rosja nie zatrzyma swojej agresji wobec Ukrainy. Po trzecie, zaś, Prof. Rosati zaapelował o wspólne zwalczanie rosyjskiej propagandy w krajach unijnych, która to wciąż rośnie.

czytaj dalej

Wyjazd studyjny do Brukseli - laureaci konkursów

W dniach 24-26 maja laureaci konkursów i olimpiad organizowanych pod patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego prof. Dariusza Rosatiego wzięli udział w wyjeździe studyjnym, w czasie którego mogli z bliska zapoznać się z pracą Parlamentu Europejskiego.


Uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od stolicy Belgii - Brukseli. Zobaczyli zabytkowy rynek Grand Place z ratuszem, podziwiali symbol Brukseli - fontannę Mannaken Pis oraz bibliotekę królewską. W kolejnym dniu wycieczki młodzież podziwiała przepiękną Brugię, zwaną "Flamandzką Wenecją" i Gandawę. Uczniowie mieli okazję nie tylko zobaczyć przepiękne zabytki, ale również dowiedzieć się czegoś więcej na temat kultury i obyczajów mieszkańców Belgii.


Wtorkowe przedpołudnie uczniowie spędzili na poznawaniu Parlamentarium, gdzie udali się na wirtualną wycieczkę po Europie, słuchali wypowiedzi Europejczyków opowiadających o swoich krajach oraz oglądali najciekawsze miejsca w Europie, dowiedzieli się również co proces integracji europejskiej dał poszczególnym krajom. Następnie uczestnicy wyjazdu udali się do Parlamentu Europejskiego, po którym oprowadził ich Poseł Dariusz Rosati. Uczniowie mogli porozmawiać z Posłem nie tylko o ogólnym kształcie Parlamentu, ilości jego członków, wyborach, ale również o jego pracy w PE, a także o komisji, w której zasiada. Wieczorem wszyscy wzięli udział w uroczystej kolacji z udziałem Posła Dariusza Rosatiego, który pogratulował uczestnikom konkursów i podziękował im za przybycie.


Mamy nadzieję, że te kilka dni spędzonych w Belgii było ciekawym doświadczeniem w ich życiu i pomogło im w zdobyciu wiedzy na temat Parlamentu Europejskiego.

czytaj dalej