Dariusz Rosati

Niepewna przyszłość Ukrainy w 5. rocznicę Euromajdanu

W 5. rocznicę rewolucji na kijowskim Majdanie, przyszłość Ukrainy nadal jest zagrożona. Niedzielny atak na ukraińskie okręty na morzu Azowskim, to kolejna zbrojna agresja Rosji wobec Ukrainy, tym razem rozszerzona na tereny morskie.

„Listopadowe wydarzenia z 2013r. na Majdanie, pokazały jak ważne dla obywateli Ukrainy są europejskie wartości i udowodniły, że Ukraińcy są wstanie ponieść za nie największą cenę.  Nielegalna aneksja  Krymu, zbrojny konflikt w Donbasie oraz niedzielne wydarzenia na Morzu Azowskim dowodzą, że Ukraińcy wciąż ponoszą olbrzymią cenę za pozostawanie na europejskim kursie. Należy ich w tych staraniach zdecydowanie wesprzeć” - podkreślił Profesor Dariusz Rosati, przewodniczący delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji UE z Ukrainą.

Z inicjatywy prof. Rosatiego Parlament Europejski uczcił w tym tygodniu rocznicę Euromajdanu.   W poniedziałek, wraz z przewodniczącą delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest Rebeccą Harms, europoseł PO otworzył wystawę pt. „Euromajdan. Rewolucja oraz Godność”. Jej dopełnieniem była projekcja filmu zatytułowanego „Majdan” w reżyserii Sergeia Loznitsy, ukazującego rozwój wydarzeń na Majdanie poczynając od pokojowych wieców, aż po krwawe starcia pomiędzy protestującymi, a policją.

Kontynuacją poniedziałkowych wydarzeń było spotkanie na wysokim szczeblu przedstawicieli Komisji Spraw Zagranicznych PE oraz delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji UE z Ukrainą, w którym oprócz europosłów i przedstawicieli innych instytucji unijnych, udział wzięły osoby biorące czynny udział w Euromajdanie. W późniejszym, zamkniętym, spotkaniu udział wziął Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy - Andrij Parubij - który także nakreślił aktualne wydarzenia na Ukrainie w kontekście rosyjskiej agresji.

czytaj dalej

PE przyjął stanowisko w sprawie wieloletniego budżetu UE

Sprawozdanie przedstawia uszczegółowione stanowisko Parlamentu przed rozpoczęciem negocjacji z rządami państw członkowskich Unii Europejskiej. Parlament pokazuje swoją wizję jak powinien wyglądać nowy budżet europejski, prezentując szczegółowe liczby dla poszczególnych polityk unijnych, sprzeciwiając się tym samym radykalnym cięciom zaproponowanym przez Komisję Europejską. Posłowie proponują m. in. podwyższenie budżetu do 1324.1 mld euro (w cenach stałych 2018) - co odpowiada 1,3% dochodu narodowego brutto UE27. 

Nowe ramy finansowe będą obowiązywać w latach 2021-27. Obecne ramy finansowe na lata 2014-2020 zostały zaprojektowane przez Janusza Lewandowskiego, jako ówczesnego komisarza ds. programowania finansowego i budżetu, dzięki którym Polska otrzymuje dziś największe środki unijne w historii w wysokości 500 miliardów złotych.

czytaj dalej

STARTUPY - Projekt WeP UP dla Pomorza Zachodniego. Dzięki tej inicjatywie założysz lub rozwiniesz swój START UP!

Dobry pomysł to podstawa każdego biznesu, ale osiągnięcie sukcesu jest dużo prostsze w środowisku przyjaznym dla rozwoju start-upów. „WeP UP! West Pomeranian ICT Start Hub” to międzynarodowy projekt, który został zgłoszonego przez prof. Dariusza Rosatiego jako pilotażowy projekt do Komisji Europejskiej, a obecnie jest realizowany przez Zachodniopomorską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. przy współpracy partnerów międzynarodowych z Włoch, Niemiec i Estonii. Na realizację tego działania uzyskano w Komisji Europejskiej grant w wysokości 750 tys. euro, który stanowi zupełnie nowe środki dla Pomorza Zachodniego.

czytaj dalej

Regulacje w obszarze walut wirtualnych i pierwszych ofert kryptowalutowych (debata)

Zachęcami do wysłuchania wystąpienia prof. Dariusza Rosatiego dot. regulacji w obszarze walut wirtualnych i pierwszych ofert kryptowalutowych.

czytaj dalej

Debata z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat przyszłości Europy

Wczoraj w Parlamencie Europejskim odbyła się debata z kanclerz Niemcy Angela Merkel na temat przyszłości Europa. Profesor Rosati w swoim wystąpieniu zadał pytanie dot. kształtowania wspólnej polityki zagranicznej w Europie w kontekście działań Federacji Rosyjskiej na Wschodniej Ukrainie. Zachęcamy do wysłuchania.

czytaj dalej